130 let

Otrávená řeka Bečva (21. září 2020) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

‚Je to kampaň hnutí ANO, aby překryli kauzu Bečva.‘ Senát může zastavit návrh na zmrazení platů

Česko
  •   21:48
Návrh vlády Andreje Babiše zmrazit na pět let let platy politiků hodnotí senátoři jako snahu odvrátit pozornost od vyšetřování otravy Bečvy. I když to Sněmovna tři dny před volbami udělá, jak chce vláda, návrh může pohřbít právě horní komora parlamentu. O návrhu vlády by rozhodovala až po volbách.

Tedy v době, kdy by Sněmovna už v novém složení nemohla o zákonu vráceném Senátem hlasovat.

„Je to kampaň hnutí ANO, aby překryli kauzu Bečva,“ je přesvědčena šéfka senátního klubu KDU-ČSL a první místopředsedkyně strany Šárka Jelínková. „V Senátu počkáme v jaké podobě to přijde a pak se k tomu postavíme podle výsledného produktu,“ sdělila iDNES.cz Jelínková.

Dodala, že stále dokola se porušuje zákonem daný a všemi stranami domluvený automat, který valorizuje platy politiků právě z důvodu, aby se to nestávalo předmětem politikaření. „Hnutí ANO politikaří,“ uvedla senátorka.

„My jsme prosadili v tomto volebním období již třikrát návrh na zmrazení nebo snížení platů politiků, takže ukázaná platí. V případě vlády to spíše vypadá, že chce zamaskovat téma vyšetřování katastrofy na Bečvě,“ uvedl senátor Lukáš Wagenknecht z klubu Sen 21 a Piráti. „Zmrazení platů se určitě nebráníme,“ uvedl Wagenknecht.

Neurčitě na to, jak by se k návrhu postavil jeho klub, odpověděl iDNES.cz šéf senátního klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. „V tuto chvíli neumím odpovědět, protože netuším, v jaké verzi jej, a zda vůbec, poslanci projednají.“ Na doplňující dotaz, že má určitě osobní názor na tuto věc, opáčil:  „Mám, ale nechám si jej pro sebe.“

Mezi členy klubu zaznívá nechuť řešit své platy, řekl senátor Větrovský zvolený za vládní ANO

Zdrženlivě se k návrhu vlády zmrazit platy politiků postavil Jaroslav Větrovský, šéf senátního klubu Pro Region, který byl zvolen za vládní ANO: „Mezi členy klubu zaznívá nechuť řešit své platy,“ uvedl pro iDNES.cz Větrovský.

Rovnou návrh vlády na zmrazení platů odmítl senátor Marek Hilšer. Podle ně jsou Babišovy předvolební návrhy jen pokryteckou hrou.

„Má odpoutat pozornost od jeho zločinného chovaní a tisíců mrtvých. Občanů, kteří by nemusely zemřít, kdyby se nechoval jak bezohledný pokrytec,“ uvedl.

Komise zkritizovala postup při odběru a analýze vzorků vody a ryb z Bečvy

Premiér Babiš návrh na zmrazení platů ve vládě prosadil právě v den, kdy sněmovní vyšetřovací komise zveřejnila svou závěrečnou zprávu k okolnostem havárie na Bečvě, při níž zahynulo 40 tun ryb.

Komise zkritizovala postup při odběru i analýze vzorků vody a ryb bezprostředně po loňské havárii.

Jisté je už jen to, že ve Sněmovně se o Bečvě a o platech nebude jednat ve stejný den. „Až dorazí oficiální žádost, pan předseda svolá mimořádnou schůzi na 30. září v 9 hodin,“ sdělila k projednávání zprávy o Bečvě Barbora Štenglová, mluvčí předsedy Radka Vondráčka. Co se týče, schůze o platech, 5. říjen je podle ní nejpravděpodobnější varianta.

Ve Sněmovně může přijetí návrhu ohrozit zřejmě jen, že by některé dva poslanecké klubu vetovaly jeho projednání během jednoho dne, čímž by automaticky spadl pod stůl. Nová sněmovna návrh současné vlády z končícího volebního období projednávat už nemůže.

Lidovci i TOP 09 zmrazení platů ve Sněmovně podpoří, zrychlené schvalování nevetují

Poslanci mají situaci ztíženou tím, že budou rozhodovat těsně před volbami, mnozí z nich znovu kandidují a na jejich rozhodování, zda si zvýší základní plat z 90 800 korun na 96 300 korun, nebo kývnou na jeho zmrazení, bude hodně vidět.

Veto nejspíš nepřijde z koalice Spolu. Šéf lidovců Marian Jurečka i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová naopak uvedli, že poslanci jejich stran návrh podpoří.

„Stát má šetřit a hledat možné úspory, ale nejen v otázce zmrazení růstu platů zákonodárců, v tom se pan premiér probudil zázračně před volbami. Rozpočtově to nemá na státní rozpočet žádný zásadní dopad, tam kde by vláda měla hledat úspory, tak na to pan premiér kašle. Výdaje ministerstev astronomicky rostou, počty úředníků také. Zmrazení podpoříme, je to symbolická záležitost,“ uvedl Jurečka. Zmrazením platů politiků by stát ušetřil v příštím roce přibližně 60 milionů korun. „Hned po volbách se chceme vrhnout na opravdu potřebné úspory a ne jen marketingová gesta jako dělá pan premiér, za jehož vlády výdaje státu narostly skoro o 40 procent,“ zdůraznil Jurečka.

20. září 2021

„Kdyby Andreji Babišovi šlo skutečně o státní kasu, začal by u sebe. Kvůli jeho střetu zájmu hrozí, že Česká republika nedostane 180 miliard od Evropské unie, respektive z Národního fondu obnovy. Nehledě na to, že holding Agrofert čerpá miliardy státních dotací ze státního rozpočtu, z daní všech občanů. Zmrazení dotací a vyřešení střetu zájmů ale nenavrhne a jen kolem sebe kope. My půjdeme příkladem a zmrazení platů podpoříme,“ uvedla šéfka TOP 09 Pekarová Adamová.

„Nebojíme se projednávání té věci,“ řekl iDNES.cz šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. „Před minulými volbami vytáhl Andrej Babiš lithium za dva biliony, teď už hodně ubral, když jde o 60 milionů korun ročně. Mnohem více by se dalo ušetřit na dotacích Agrofertu,“ uvedl Stanjura. Upozornil také, že s návrhem na zmrazení platů Babišova vláda přišla již koncem května a od té doby neudělala ani jeden pokus návrh projednat.

„Zmrazení platů se nebráníme, každopádně návrh samotný nám vláda ještě neposkytla, takže k němu zatím stanovisko nemáme. Zmrazení případně snížení platů politiků jsme v tomto období prosadili již dvakrát. Je pro nás nepochopitelné, že se premiér Babiš svůj návrh tři měsíce nepokusil dostat na pořad schůze a teď z něj dělá téma, poté co poslanci ANO řádnou schůzi sněmovny předčasně ukončili,“ sdělil iDNES.cz šéf hnutí STAN Vít Rakušan.

Autor: Josef Kopecký
  • Vybrali jsme pro Vás