Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jak se loví hvězdy? Kryštof Mucha o dvaceti letech s festivalem i o filmu Anthropoid

Slovensko-cest

  7:00
KARLOVY VARY - Letos je to už dvacet let, co je život Kryštofa Muchy spjatý s největším filmovým festivalem v Česku. Je i jeho zásluha, že na každoroční přehlídku navštívily v průběhu let světové hvězdy první velikosti jako Richard Gere, Robert Redford, Jude Law, Michael Douglas, Harvey Keitel nebo Sharon Stone.

Kryštof Mucha je spjatý s největším filmovým festivalem v Česku už dvacet let. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Kromě práce výkonného ředitele si však už několikrát vyzkoušel i roli filmového producenta, naposledy u snímku, který bude letošní festival otevírat – historického dramatu Anthropoid pojednávajícího o průběhu atentátu na někdejšího říšského protektora Reinharda Heydricha. Hlavní hvězdou snímku bude Jamie Dornan, fanynkami obletovaný už od role v Padesáti odstínech šedi. Film, který se natáčel loni v létě v Praze a dalších místech v Česku, bude mít v Karlových Varech světovou premiéru.

LN: Plánovali jste, že Anthropoid zahájí karlovarský festival?
S režisérem Seanem Ellisem i ostatními producenty jsme si to od začátku přáli. Film tady vznikal, je to téma důležité pro Českou republiku, a vzhledem k zahraniční produkci by to pomohlo i samotnému festivalu. Navíc všichni ve Varech byli – režisér, producenti i Jamie Dornan. Takže všichni o to stáli, ale samozřejmě každý film musí zvažovat, co pro něj bude nejlepší z hlediska prodeje a distribuce. Dlouho nebylo nic jisté – mohlo se stát, že by film v Americe koupila distribuční společnost, která by řekla, že chce premiéru až v září, a nedalo by se nic dělat. Nakonec film půjde v Americe do kin už v srpnu, takže nic nebránilo tomu, aby světová premiéra byla ve Varech, což je krásný.

LN: V jaké fázi jste do toho projektu vstoupili s Davidem Ondříčkem jako čeští koproducenti?
Úplně na začátku, když ještě nebylo nic jisté. Seanův agent Bart Walker, který je taky agentem Jima Jarmusche a Sofie Coppolové, viděl film Ve stínu, líbilo se mu, jak by natočen a uvědomil si, že pro Seana, pro nějž to byl teprve druhý velký projekt, bychom mohli být správný partner. Oslovil nás v Cannes, nás s Davidem to zaujalo, věděli jsme, že do toho chceme jít.

LN: Nebyla to vaše první producentská role, ale první velký mezinárodní projekt. V čem to bylo zásadně jiné?
Už film Ve stínu byl mezinárodní projekt, podílelo se na něm Polsko, Slovensko, což bylo ale přeci jen takové blízké, domácké. Anthropoid byla první producentská zkušenost „s Hollywoodem“. A bylo to zásadně jiné v tom, že tihle lidé nedělají nic jiného než filmy, koprodukce a financování, takže jsou v tom erudovaní a znají desítky možných variant. Pro nás to bylo nové. Produkční společnost Lucky Man Films zde fungovala jako plnohodnotný producent, nikoliv jen jako servisní organizace, jak to obvykle u zahraničních produkcí natáčejících v Česku bývá. Film od počátku podpořil Vojenský historický ústav, Ministerstvo obrany, hlavní město Praha, finančně vstoupila do projektu ještě firma Z Film.

Kryštof Mucha (vpravo) Judem Lawem.
Kryštof Mucha (vlevo) a Jiří Bartoška.

LN: Vy jste se účastnil i natáčení?
Párkrát ano. Naštěstí to bylo tak, že se začalo točit až v létě po festivalu, kdy je to pro mě klidnější. Měl jsem tam dokonce hrát, ale vzdal jsem to.

LN: Proč? Koho jste měl hrát?
Měl jsem roli veterináře, který je členem odboje a je první člověk, který výsadkářům pomůže. Pěkná role, ale bylo tam strašně textu a na plac bych musel již druhý natáčecí den, tak jsem si řekl, že to nebudu riskovat. Ale protože se všechno točilo v Praze a v Česku na reálných místech, nebyl problém se jít na natáčení podívat, to mě bavilo. Třeba kostel, co postavili filmoví architekti v ateliérech na Barrandově, v poměru skoro jedna ku jedné, to byla neuvěřitelná věc.

LN: Je pro vás filmová produkce odpočinek od festivalu, na kterém pracujete téměř celý rok?
Pracoval jsem zatím jen na několika filmech a beru to jako koníček, ale za odpočinek se to rozhodně označit nedá. Výroba filmu je jen malý zlomek celého procesu. Neméně náročná práce je najít pro film správného distributora, načasovat jeho uvedení. V Americe je film brán jako produkt. Existují armády lidí, kteří nedělají nic jiného, než že filmy prodávají a zkouší všechny možné cesty a způsoby. Nikdo si nedovolí podcenit situaci, všechno je o velkých penězích. S Anthropoidem jsem zažil řadu situací, které pro mě byly nové. Ale je to výjimečný projekt a stálo mi to za to. Z mého pohledu je to dobré i pro festival, protože jako producentovi se vám zase otvírají jiné dveře, nabízejí se nové kontakty a propojení, než když jednáte za festival.

Celý rozhovor s producentem a výkonným ředitelem karlovarského festivalu Kryštofem Muchou o novince Anthropoid, která bude mít letos na přehlídce premiéru, a o tom, proč jsou Vary ve světě tak oblíbené, si přečtěte v magazínu Pátek LN, který vychází 17. června.

V magazínu dále najdete:

  • Hospodské kvízy – mariáš v českých putykách vystřídala kvízová soutěž. U piva si nad otázkami lámají stovky lidí každý den.
  • Fenomén šumperák: kde se vzal známý rodinný dům střižený v bruselském stylu a jak jej hodnotí architekti.