Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Boj o Captain Marvel. Chceme, aby ji hrála homosexuální černoška, žádá internetová petice

Carol Denversová aka Captain Marvel (Brie Larsonová). Snímek Captain Marvel... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Carol Denversová aka Captain Marvel (Brie Larsonová). Snímek Captain Marvel... | foto: Marvel

LOS ANGELES Není to dlouho, co bylo oznámeno pokračování filmu Captain Marvel. Autoři populární internetové petice ale už teď žádají, aby ústřední postavu nehrála Brie Larsonová, ale místo ní se role zhostila herečka tmavé pleti. Autoři petice na sociálních sítích Larsonové vyčítají třeba i to, že nepřispívá na charitu.

„Chceme, aby Brie Larsonová odstoupila z role a dokázala tím, že je přítelkyní sociální spravedlnosti. Chceme, aby se role zhostila homosexuální afroamerická herečka, stejně jako v případě Monicy, původní komiksové Captain Marvel. Nechceme vybělenou postavu, ze které by těžilo jen bílé a heterosexuální mužské vedení společnosti Disney,“ píše se v petici, která na sociálních sítích vzbudila pozdvižení. Organizátorům chybí do vytyčeného cíle třiceti tisíc podpisů jen opravdu málo. 

Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel (2019).
Brie Larsonová jako Captain Marvel. Snímek Captain Marvel (2019). Režie: Anna...

Jméno Monica odkazuje na Monicu Rambeau, historicky první komiksovou Captain Marvel, která se v kreslených příbězích objevuje již od roku 1982. Filmová Captain Marvel Carol Deaversová v komiksech vznikla až v roce 2012.

Podepsaným dále vadí, že Larsonová nepřispívá na charitu, ale jen do Nadace televizního a filmového fondu (The Motion Picture and Television Fund Foundation). 

Už první díl Captain Marvel se ale nestyděl svým příklonem k sociální spravedlnosti. K filmu se hlásila feministická hnutí a internetem kolovala falešná pověra o tom, že Larsonová v rámci reklamní kampaně k filmu prohlásila, že Captain Marvel není filmem pro „bílé kluky“.  

Herečka nicméně často hovořila o tom, jak je rasová a genderová rozmanitost ve filmech důležitá. Na to někteří filmoví fanoušci reagovali tím, že se snažili filmu zhoršit skóre na recenzních serverech. To ale Captain Marvel příliš neuškodilo a film si z kin odnesl více než jednu miliardu dolarů.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.