7. září 2017 11:11, aktualizováno  13:38 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Superhurikán zpustošil i miliardářův ostrov. Branson se zabarikádoval ve vinném sklípku

Podnikatel a vizionář Richard Branson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel a vizionář Richard Branson. | foto: Reuters

Necker Island Hurikán Irma během svého řádění v Karibiku zpustošil i ostrov Necker na Britských Panenských ostrovech, kde žije britský miliardář, dobrodruh a zakladatel koncernu Virgin Richard Branson. Ten se svou rodinou a s několika návštěvníky ostrova přečkal bouři ve vinném sklepě.

„Jsem rád, že mohu oznámit, že všichni lidé na Neckeru jsou v pořádku, ačkoli byla řada budov zničena,“ napsal Bransonův syn Sam na sociální síti instagram. „Máme obavu o naše přátele a ostatní na sousedních ostrovech,“ dodal.

Branson několik hodin před tím, než Irma ostrov zasáhla, uvedl, že se s ostatními před živlem uchýlí do svého vinného sklípku. „Sklep je z betonu a nachází se pod mým domem,“ vysvětlil. „Myslím, že až vyjdeme ven, že tam zbude jen málo vína,“ dodal.

Barack Obama na dovolené u britského miliardáře Richarda Bransona.
SpaceShipTwo pod křídly letounu White Knight Two, který raketoplán vynese do...

Na Neckeru, který Bransonovi patří, žije a pracuje zhruba sto lidí. Ostrov je možné navštívit, noc zde podle listu The Independent může skupinu zájemců vyjít až na 80 000 dolarů (1,7 milionu korun).

Irma pokořuje rekordy

Hurikán Irma, který spadá do nejvyšší, páté kategorie už více než 33 hodin, je podle záznamů nejdéle trvající cyklóna této intenzity ve světě, uvádí francouzská meteorologická společnost Météo France.

Irma podle ní překonala i takzvaný supertajfun Haiyan. Tato bouře v roce 2013 zasáhla Filipíny a trvala 24 hodin. Doprovázel ji vítr o rychlosti 295 kilometrů v hodině, což je stejně jako v případě Irmy.

„Taková síla a taková životnost, to je něco nevídaného, alespoň od začátku satelitní éry před 50 lety,“ řekl agentuře AFP meteorolog Météo France Etienne Kapikian.

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) ve čtvrtek nicméně oznámilo, že Irma zřejmě ještě před vstupem nad floridskou pevninu o víkendu zeslábne na druhý nejsilnější stupeň.

ČTK
J. Salek To má být reklama? Trapný 13:10 13.9.2017
V. Grycz Bunkrovinosklep. Skvělý nápad. 16:03 7.9.2017
L. Malvinsky :-) 11:57 7.9.2017

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?