20. prosince 2015 17:36 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Irák má po více než čtyřech desítkách let opět královnu krásy

Jsem velmi šťastná, když vidím, jak Irák jde dál,“ radovala se Šajmá nejen ze... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jsem velmi šťastná, když vidím, jak Irák jde dál,“ radovala se Šajmá nejen ze... | foto: Reuters

BAGDÁD Stala se jí dvacetiletá zelenooká Šajmá Rahmánová z multietnického města Kirkúk, ležícího na severovýchodě země. „Jsem velmi šťastná, když vidím, jak Irák jde dál,“ radovala se Šajmá nejen ze svého vítězství, ale i ze skutečnosti, že se tato soutěž v její vlasti opět konala a že se země snaží vrátit k radosti ze života.

„Tato událost byla něco velkého a na tvářích Iráčanů vykouzlila úsměv,“ dodala vítězka, kterou citovala agentura AFP.

Soutěž se konala v sobotu, tedy ve stejný den, kdy se na čínském ostrově Chaj-nan stala novou Miss World španělská modelka Mireia Lalagunaová Royová. Dnes v noci se pak svět dozví jméno vítězky další světové soutěže Miss Universe, která se koná v Las Vegas.

Organizátoři se v Bagdádu snažili akci uspořádat tak, aby splnila dostatek mezinárodních kritérií a její vítězka mohla reprezentovat Irák na příští soutěži Miss Universe. Nicméně některé detaily slavnostního večera připomínaly současnou, nepříliš veselou realitu země - například strážci s kalašnikovy v rukou u vchodů do tanečního sálu bagdádského hotelu, kde se finále konalo.

Irák má opět královnu krásy, poprvé od roku 1972. Stala se jí dvacetiletá...
Soutěž se konala v sobotu, tedy ve stejný den, kdy se na čínském ostrově...

Odpovídaly tomu i prezentace osmi finalistek. Vedle promenády na vysokých podpatcích a v šatech sice bez rukávů, ale sahajících pod kolena, se snažily členy poroty získat svými charitativními projekty. Rahmánová například ujišťovala, že v případě vítězství využije své slávy k prosazení vzdělávacích iniciativ, zejména mezi množstvím Iráčanů, kteří museli kvůli válečnému konfliktu opustit své domovy.

Další soutěžící zase slibovala, že by se pokusila dosáhnout opravy přehrady v Mosulu. Tato přehrada leží na řece Tigrid a je nejdůležitější v Iráku, neboť je zdrojem vody a elektřiny pro téměř dva miliony lidí na severu země.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz