21. listopadu 2012 19:29 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kate Winslet převzala vyznamenání od britské královny

Kate Winslet převzala vyznamenání od britské královny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kate Winslet převzala vyznamenání od britské královny | foto: ČTK

LONDÝN Oscarová britská herečka Kate Winsletová a bývalý zpěvák britské skupiny Take That Gary Barlow převzali tituly Řádu britského impéria od britské královny Alžběty II.

Filmové hvězdě, která ztvárnila hlavní hrdinku Rose v kasovním trháku Titanic (1997) a v roce 2009 dostala Oscara za výkon ve filmu Předčítač, britská panovnice udělila titul komandér Řádu britského impéria.

Sedmatřicetiletá Winsletová před panovnici v Buckinghamském paláci předstoupila v elegantním černém kostýmku od návrháře Alexandera McQueena a podle agentury DPA s královnou hovořila o svých dětech.

Kate Winslet převzala vyznamenání od britské královny

Kate Winslet převzala vyznamenání od britské královny

Titul komandér Řádu britského impéria (CBE) je udělován jako ocenění za pozoruhodné úspěchy. Dostávají ho i ti, kteří významně prospěli společnosti nebo dosáhli ve svém oboru výborných výsledků. Udělení titulu je spojeno s možností užívat zkratku CBE za jménem. Z českých umělců jej v květnu převzal dirigent Jiří Bělohlávek.

Jedenačtyřicetiletý hudebník Gary Barlow, který organizoval nedávný koncert u příležitosti šedesáti let od královnina nástupu na trůn, byl za své služby jmenován důstojníkem Řádu britského impéria (OBE). Jde o stupeň nižší titul než komandér. Barlow ocenění dostal za zásluhy v zábavním průmyslu i za svou angažovanost v dobročinných projektech.

Vyznamenání od královny

Královna ročně vyznamená stovky lidí. Nositele titulů vybírají úředníci ze jmen kandidátů, která jim dodají vláda a veřejnost. Tradice pochází ze 13. století, kdy britští monarchové začali odměňovat své poddané šlechtickými tituly.

Lidovky.cz, ČTK