14. července 2013 15:01 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Mandela půjde brzy domů, věří jihoafrický exprezident Mbeki

Nositel Nobelovy ceny za mír Nelson Mandela je v nemocnici kvůli plicní infekci již přes měsíc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nositel Nobelovy ceny za mír Nelson Mandela je v nemocnici kvůli plicní infekci již přes měsíc. | foto: ČTK

JOHANNESBURG Bývalý jihoafrický prezident Thabo Mbeki v sobotu vyjádřil důvěru v brzké propuštění svého předchůdce Nelsona Mandely z nemocnice, kde nositel Nobelovy ceny za mír strávil poslední týdny napojen na přístroje. Mbeki podle agentury AP věří, že se Mandelův zdravotní stav v brzké době zlepší natolik, že bude moci být propuštěn k domácímu léčení.

"Vím, že lékaři, kteří o něj pečují, jsou velmi dobří lidé a velmi kvalitní odborníci a odvádějí výtečnou práci. Jsem si docela jistý, že v brzké budoucnosti se bude moci (Mandela) vrátit domů," citovala Mbekiho optimistickou předpověď agentura Reuters. Mbeki nicméně zároveň potvrdil prohlášení vlády z uplynulých dní, že Mandela je v kritickém, ale stabilním stavu.

Nositel Nobelovy ceny za mír, který oslaví příští týden 95. narozeniny, je v nemocnici kvůli plicní infekci již od 8. června. Mandelova manželka Graca Machelová jihoafrickým médiím řekla, že jsou u něj patrné známky zlepšování zdravotního stavu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Reaguje pozitivně na léčbu. Troufám si říct, že mám dnes menší obavy než před týdnem," uvedla. Současné plicní problémy legendárního bojovníka proti apartheidu, který byl za své protirasistické postoje bývalým režimem 27 let vězněn, patrně souvisí s tuberkulózou, kterou prodělal během svého pobytu v káznici.

Koncem června lékaři informovali o tom, že je Mandela "v trvalém vegetativním stavu", a země se podle médií chystala na brzké oznámení jeho smrti. Později ale Mandelovi blízcí sdělili, že otevírá oči a reaguje na doteky, a současný prezident Jacob Zuma ohlásil mírné zlepšení stavu.

Lidovky.cz, ČTK
Z. Kulhánková Kdyby radši šel... 9:30 15.7.2013

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!