Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nový dokument prozradil, že se Snowdenem žije v Moskvě přítelkyně

Edward Snowden. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Edward Snowden. | foto: Reuters

NEW YORK/MOSKVA K Edwardu Snowdenovi, který rozpoutal největší novodobý skandál kolem amerických bezpečnostních služeb, se v jeho moskevském exilu připojila jeho dlouholetá přítelkyně Lindsay Millsová. Vyplývá to z nově natočeného dokumentu, který měl v pátek světovou premiéru, napsala dnes agentura Reuters.

Snowden býval IT odborník pracující pro americkou Národní bezpečnostní agenturu (NSA) a zaměstnanec CIA. Tisku prozradil informace o masivním a do té chvíle před veřejností utajovaném celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb USA.

Z USA utekl přes Hongkong a nakonec se ho ujalo Rusko. Millsová, která se Snowdenem žila v době, kdy v květnu 2013 odletěl z Havaje do Hongkongu, se za ním do Moskvy přistěhovala v červenci 2014, uvedl v překvapivém odhalení dokument nazvaný Citizenfour.

ČTĚTE TAKÉ:

Záznam dvojici ukazuje při společném vaření v moskevském bytě, kde Snowden žije od doby, co dostal dočasný azyl a později tříleté povolení k pobytu. Millsová se po Snowdenově útěku a vyzrazení tisíců utajovaných dokumentů držela stranou mediálního zájmu.

Dokument Citizenfour natočila filmařka Laura Poitrasová a v pátek měl světovou premiéru na Newyorském filmovém festivalu. Soustřeďuje se v něm především na Snowdenovy napjaté dny v hongkongském hotelu a na jeho schůzky s novináři z amerického listu Washington Post a britského Guardianu, kterým se chystal prozradit podrobnosti o programech NSA.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...