Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 12 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Smuteční průvod s ostatky Jana Kočky ml. vyrazil na Vinohradskou třídu

Smuteční průvod při pohřbu Jana Kočky ml. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smuteční průvod při pohřbu Jana Kočky ml. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Kostel Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad zaplnili v pátek lidé, kteří přišli na pohřeb Jana Kočky mladšího, vnuka provozovatele Matějské pouti Václava Kočky. Smuteční průvod s koňským spřežením, které veze rakev s ostatky Jana Kočky ml., vyrazil od kostela z náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradskou třídu. Muž nedávno zahynul při dopravní nehodě. Kvůli akci je v ulici dočasně zastavena doprava včetně tramvají, podle organizátorů by průvod neměl trvat déle než 30 minut. Povolení akce vzbudilo kritiku.

Ostatky zesnulého do kostela dopravili po desáté hodině, o půl hodiny později byl ke kostelu přistaven kočár, který rakev po obřadu poveze. Na zeď kostela někdo nalepil cedule s nápisy kritizujícími konání akce, které strhli pracovníci ochranky. Na pohřbu zazpívá zpěvák Daniel Hůlka.

Rodina Kočků už podobný průvod zorganizovala před zhruba deseti lety pro Václava Kočku mladšího, kterého na křtu knihy bývalého premiéra Jiřího Paroubka zastřelil hoteliér Bohumír Ďuričko (dnes Benedikt Reinhold Diera). Doprava na Vinohradské třídě by měla být omezena asi na půl hodiny a policie bude uzavírat komunikaci postupně tak, jak se bude průvod pohybovat.

Nesouhlas kvůli omezování provozu

S konáním průvodu nesouhlasil starosta třetí městské části Alexander Bellu, podle kterého je zbytečné blokovat rušnou třídu kočárem taženým koňským spřežením. „Navíc nerozumím tomu, proč bychom v naší městské části měli takto oslavovat člověka, který svým nezodpovědným jednáním způsobil tragickou smrt řidiče kamionu. To ale samozřejmě neznamená, že rozporuji nárok rodiny na důstojný pohřeb a pietu,“ uvedl Bellu v tiskové zprávě.

Smuteční průvod s koňským spřežením míří přes Vinohradskou třídu na Olšanský...
Rakev s ostatky zesnulého Jana Kočky mladšího.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) uvedla, že organizátoři dodali souhlas policie a dopravního podniku a silniční úřad neměl důvod akci nepovolit. Silniční úřady kompetenčně nespadají pod samosprávu, ale pod stát, takže místní politici nemají na jejich rozhodování vliv. Náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy a státní správy Petr Mlsna v pátek Právu řekl, že úřad akci povolit nemusel a omezení veřejné dopravy je dostatečným důvodem pro její zamítnutí.

Jan Kočka mladší zemřel na konci září při čelní srážce osobního a nákladního auta na dálnici D11 na Nymbursku. S osobním autem vjel do protisměru a narazil do nákladního auta. Obě vozidla začala po střetu hořet. Řidič nákladního vozu nehodu také nepřežil.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...