13. srpna 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

BALDÝNSKÝ: Proč neseknem s prací a neutečem před vedrem? Němci nám pak pučí

K vedru už v Praze neodmyslitelně patří kropící vozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K vedru už v Praze neodmyslitelně patří kropící vozy | foto: ČTK

Protože jsem se zas po letech od Comebacku uvázal k seriálu, je můj život plný pestrých a náročných úkolů (jako například vysvětlit výtvarníkům, jak přesně si představuju matrjošku s obličejem prezidenta Miloše Zemana, ve které se skrývá Putin, kterou jsem napsal do obrazu 208) a na psaní samotné nezbývá moc času.

Což by vlastně vůbec nevadilo, kdybychom už jako společnost konečně dospěli k nejmoudřejšímu rozhodnutí obyvatel například Řecka a dalších jižních států a přestali lidi nutit pracovat za teplot převyšujících takzvané inteligenční maximum, tzn. teplot, za nichž se člověk prostě nutně musí chovat jako blbec. Inteligenční maximum bylo pro náš genetický typ stanoveno na 31,2 stupně a každý rok je experimentálně potvrzováno, že jakmile teplota překročí tuto hranici, nikdo nic pořádného neudělá.

Rozhlédněte se kolem sebe spolu se mnou a uvidíte jen zoufalé zombies, které nejsou schopné zformulovat přijatelnou větu, nesplést se v desetinné čárce anebo podat zákazníkovi to správné zboží z regálu (hádku o to, zda jsem požadoval toaleťák, nebo „pleťák“ – což doteď vlastně nevím, co je – ukončil prodavač tvrzením, že on je v pořádku, že to mně jenom nefunguje huba).

Jediné vysvětlení, proč se za podobných teplot naše společnost ještě nezhroutila, nacházím v myšlence, že se už zhroutila a že to je každému šumák.

V nejhorším Němci půjčí

Proč si tedy máme dál hrát na práci, když stejně po ochlazení budeme muset minimálně stejné množství času věnovat nápravě toho, co jsme zvojtili ve stavu zavaření?

Proč neustále řešit trapné situace, kdy si někdo (já) přijde na úřad v úterý pro papír, který si měl vyzvednout v pondělí, ale stejně bude až ve středu, protože na něj v pondělí zapomněla i úřednice?

Proč máme v těch rozpálených kobkách markýrovat práci, když bychom mohli ušetřit miliardy za elektřinu pro klimatizace a vydat se k vodám, do hor, do lesů.

Ano, možná by spadlo HDP. Ale index spokojenosti by vyletěl do oblak (někam k indexu sušení prádla) a kvůli čemu vlastně žijeme?

Navíc, kdybychom se zvedli všichni, kdo by nám v tom mohl zabránit? Policajti, kteří umírají vedrem v těch příšerných uniformách? Copak by taky radši nešli do bermud? Nebo šéfové, šéfové šéfů? Anebo obava z toho, že když teď během těch veder přestaneme roztáčet kola výroby, v září, až začnou chladné noci, nám odpojí elektřinu, vystěhují nás z bytů a skončíme nedobrovolně tam, kam jsme v létě tak toužili prchnout?

Upřímně doporučuju se na podobné obavy teď vykašlat. Vždyť přece víme, že kdyby na to přišlo a šly tlustý do tenkejch a opravdu nebylo za co, tak že Němcové nám půjčí.

Tomáš Baldýnský

Autor

Tomáš Baldýnský redakce@lidovky.czČlánky