130 let

'Všichni jsme děti boží.' Prahou prošel duhový pochod homosexuálů v čele s Putnou. | foto: MAFRA - Dan Materna

Názor

PETRÁČEK: Klausova debata vyčpěla

Názory
  •   11:45
Víte, co je to virtuální problém? To je takový, jehož kontroverzi víc než sama událost určuje debata kolem ní. Je-li toto jakási definice – přiznejme, že velmi zjednodušená –, pak se teď jako značně virtuální problém jeví humbuk kolem počátků festivalu Prague Pride.

Píše se rok 2014, do Prahy se sjíždí mnohem více gayů, leseb či prostě zájemců o „cosi alternativního“, než tomu bylo v počátcích, a svět se nezboří. Když se psal rok 2011, mohli jsme v téže situaci a nižší účasti získat dojem, že se svět zboří. I z oficiálních míst zněly odsudky deviací a homosexualismu, a když festival zaštítil primátor Svoboda, konzervativci ho za to peskovali. Právě z tříletého odstupu můžeme vidět, nakolik byl ten „svět bořící problém“ virtuální.

Tedy aby bylo jasno, na každé veřejné akci je něco, co se nelíbí všem. A dvojnásob to platí o akcích typu Prague Pride. Dost lidem obecně – i dosti gayům a lesbám introvertnějšího založení – se nelíbí exhibicionisté s „ptačími péry v zadnici“, jak se říkalo sebevědomým až arogantním „opeřencům“. Jenže na exhibicionisty narazíme i na festivalech rockerů, myslivců či motorkářů. A během tohoto týdne – zvláště při sobotním karnevalovém průvodu – uvidíme, nakolik se exhibicionismus v komunitě Prague Pride vyčerpal. Říkají-li i pořadatelé, že jde o „nejteplejší festival v roce“, vzdalují se od nedůtklivosti či exhibicionisticky přepjaté korektnosti, která jistá slova zapovídala.

Zato už teď vidíme, nakolik se vyčerpala veřejná debata o deviantech a homosexualismu. Debata, kterou rozjížděli prezident Václav Klaus a jemu blízcí z Akce D.O.S.T. Když ministr Jiří Dienstbier k festivalu říká, že „každý by měl mít právo a naději na štěstí a důstojnost“, dává tím najevo lepší stránku svého já. Proti právu na štěstí a důstojnost lze těžko co namítat.

Autor: Zbyněk Petráček