130 let

Na okraji Blatnice pod Svatým Antonínkem vyrostly před osmi lety dvě nové továrny, které sice zásadně změnily pohled na krajinu, ale daly práci zhruba třem stovkám lidí. | foto: LENKA FOJTÍKOVÁ

Tam, kde dříve rostly hlávky zelí, stojí fabriky

Starostové píší
  •   1:39
BLATNICE POD SV. ANTONÍNKEM (Jihomoravský kraj) - Jsme typickou zemědělskou obcí. Vinná réva se zde podle historických zápisů pěstovala, kam lidská paměť sahá. Jen těžko by si proto někdo dokázal v minulosti představit, že by zde byl jednou strojírenský průmysl. Přesto tomu tak dnes je. Tam, kde dříve rostly hlávky zelí, vyrostly před osmi lety dvě nové fabriky.

Z rakouského Seika a německé společnosti Siempelkamp putují výrobky do celého světa. Je nutné přiznat, že v této části katastru naší obce nové továrny před osmi lety zásadně změnily pohled na krajinu okraje Blatnice, což se některým lidem nelíbí. Na druhé straně je skutečnost, že jedna z firem zaměstnává okolo dvou stovek pracovníků a druhá další stovku. Obě továrny stále rozšiřují výrobu, takže je nouze o nové pracovníky.

Ti si zde přitom vydělávají mnohem více než obecně nabízí tato část regionu Slovácka. Na hranice se Slovenskem je to zhruba pětadvacet kilometrů, proto sem za prací přijíždí i Slováci. Díky této expanzi mimořádně vzrostl zájem o rodinné domy v obci. Tím šla logicky jejich cena nahoru. Místní obyvatelé v poštovních schránkách stále nacházejí inzeráty, že má někdo zájem o odkoupení staršího rodinného domu.

Z bezmála tří stovek zaměstnanců nových továren profitují také restaurační a ubytovací zařízení v obci, kde se mnozí z pracovníků stravují. Obě firmy úzce spolupracují s obcí a jsou ochotné sponzorsky podpořit školu a další kulturní i společenské akce. Stejně dobrá spolupráce je ostatně i s akciovou společností Víno Blatel, která se přetransformovala z bývalého zemědělského družstva.

Tato pozitiva převažují nad negativním pohledem změny vzhledu typické zemědělské krajiny. Na druhé straně je fakt, že někde v mysli vniká obava a hlodá červíček pochybností, co bude například za třicet let. Zdejší lidé si totiž stále velmi dobře pamatují, jak v šedesátých letech minulého století vznikaly v sousedním Veselí nad Moravou Železárny. Dnes v této fabrice výroba sice stále ještě běží, ale velká část obrovského, průmyslového komplexu je už nevyužitá. Je zajímavé, že tyto prostory mohly znovu oživit nově vznikající továrny v okolí, ale mnohé z nich si raději zvolily cestu výstavby na zelené louce.

Lenka Fojtíková, starostka Blatnice pod Svatým Antonínkem, nestraník za KDU-ČSL

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás