Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Umíraček zvoní po drátě

Starostové píší

  6:00
PLÁNĚ - Vyběhnou pavouci, zapraská ve vzduchu, a hlásiče v Pláních, Ondřejově, Korýtkách a ve Vrážném začnou hlásit. A to pravidelně v pátek na večer a v sobotu dopoledne. V Pláních býval kdysi klasický drátový rozhlas, který již ale nebyl řádku let funkční. V roce 2008 jsme pořídili nový bezdrátový.

Obec Pláně hospodaří na 421 hektaru lesa foto: ARCHIV MAFRA

Vzpomínám si, jak jsme se bavili při jeho zavedení. Chvilku po nás, pořídili stejný rozhlas i v sedm km vzdálené obci. A jakmile jsme pustili hlášení u nás, naše informace slyšeli i občané tam. Bylo to úsměvné. Ale změnila se frekvence a pro jistotu i jiná doba hlášení a již je to v pořádku.

Hlásíme pravidelně. Rozhlas obsluhuje starostka obce. Vyhlašujeme pozvánky na obecní akce, na očkování psů, ale třeba i narozeniny. Zvoníme také umíráček, pokud nás někdo navždy opustí. Klasické vyzvánění v místních kapličkách už skoro nikdo neumí. A zvonění rozhlasem je pohodlnější, rychlejší a praktičtější. Samozřejmě i technika někdy selže.

Rozhlas je podle mého názoru důležitý informační zdroj. Neměl by chybět v žádné obci. I v případě nebezpečí, může být velkým pomocníkem.

„Konec hlášení!“

Starostka obce Pláně Ladislava Hrabovská.

Autor: