Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
16. října 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Volič vybral do Senátu zase menší zlo. Automatickou důvěru nemají sportovci ani ministři

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek neuspěl v senátních volbách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek neuspěl v senátních volbách. | foto: Iveta LhotskáMAFRA

PRAHA Po druhém kole senátních voleb, poznamenaném rekordně nízkou účastí, mohou slavit lidovci a starostové. Oba kluby posílí a těží z toho, že nasadili lokálně prověřené osobnosti. To platí pro Jana Horníka (STAN), který je starostou v Božím Daru a porazil žokeje Josefa Váňu, o němž voliči nevěděli o mnoho víc, než že fandí ANO, i pro Ladislava Kose (lidovci plus piráti a zelení), ten jako zastupitel Prahy 11 nepustil do Senátu exministryni za ANO Helenu Válkovou.

Nespokojeni jsou pochopitelně sociální demokraté a ANO. Zatímco vedoucí vládní síla vidí příčinu v tom, že volič tradičně trestá vládu, ANO se ústy svého předsedy staví rovnou za zrušení Senátu. K tomu je nutno říci, že je to mimořádně hloupá reakce, které si volič zajisté všimne.

Pokud Andrej Babiš chce horní komoru opravdu rušit, měl by si oznámení tohoto záměru naplánovat lépe než na okamžik, kdy jeho kandidáti dostali velký výprask (ze 14 kandidátů ve druhém kole jsou jen tři mandáty). V tom, jak šéf ANO neumí prohrávat, se velmi přibližuje tradičním stranám, jejichž chování tak rád kritizuje. Dalším „detailem“ je, že touhle iniciativou předseda Babiš naplňuje stereotyp politika, kterému je demokracie na obtíž. Na to bývají voliči citliví (i když to tak momentálně nevypadá).

Jednoznačným výsledkem těchto doplňovacích voleb je pokračování zřetelného odklonu od velkých stran a zřejmý nezájem voličů o horní komoru. Ostatně hned po volbách se všichni představitelé koalice ujišťují o tom, že se ve vládě nic nezmění (kromě vzájemného pošťuchování). Jak tedy má občan získat pocit, že volbou senátora cokoli ovlivní?

Senátní volby 2016

Sociální demokraté i ANO si musejí uvědomit, že ani známí sportovci, ani ministři či poslanci se netěší automatické důvěře, pokud si volič může vybírat ve většinovém volebním systému.

A to je též důvod, proč by se lidovci měli na svůj skvělý výsledek dívat střízlivě. Druhý nejsilnější klub v Senátu je jistě významná politická síla, avšak ani straníkům, ani předsedovi v Paláci Charitas by neměl výsledek příliš stoupnout do hlavy. Arogantní lidovci, to je cesta zpět mimo sněmovnu. A prosté extrapolování sobotního výsledku na sněmovní volby, které nás čekají za rok, je nesmyslné – z důvodu podstatně větší volební účasti, poměrného systému i jiné voličské strategie. A v neposlední řadě též proto, že volby do sněmovny daleko silněji ovlivňuje velikost a síla kampaně. Příkladem budiž výhra „večerníčkového“ politika Václava Chaloupka (hnutí Občané patrioti) nad sociální demokratkou Dagmar Terelmešovou (ČSSD). Tohle se žádné lokální ministraně ve volbách do sněmovny nepovede.

Senát momentálně neplní svou funkci protiváhy sněmovny a nejméně rok ji ještě plnit nebude. Je to dáno tím, že vládní koalice měla, a i po těchto volbách má, v obou komorách většinu. Platit to nemusí v okamžiku, kdy by se třeba vážně začalo projednávat zrušení Senátu či další ústavní změny (z poměrné volby do sněmovny ve většinovou). Jestli ANO ani po tomto třetím senátním pokusu nedošlo, že se mu nepodaří ovládnout republiku nějakým pohodlným většinovým volebním výsledkem, čeká je za rok kruté zklamaní. Žádné orbánovské jednobarevné vládnutí tuzemský skeptický volič nechce a nedovolí. A Senát se tu jako brzda hodí náramně.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!