26. července 2011 6:51 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

WEISS: Rytíř ideolog

Norský střelec Anders Behring Breivik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Norský střelec Anders Behring Breivik | foto: Reuters

Norskému vrahovi zkratka přisoudila pravicové a křesťanské názory. Jenže Breivik ve svém traktátu odkazuje na různé křesťanské autority, nepřiznává ale, že celé odstavce okopíroval z manifestu Teda Kaczynského řečeného Unabomber – taky teroristy, ovšem málokdy považovaného za pravicového, a už vůbec ne za křesťanského.

On sám charakterizuje svůj vztah ke křesťanství slovy "Nebudu předstírat, že jsem příliš náboženský člověk" a víru v Boha řadí spolu s efedrinem, anaboliky a hudbou Clinta Mansella mezi pomůcky, jež mu pomohou být v průběhu "operace" ve formě.

Ve svém videu samozvaný rytíř vyhlašuje občanskou válku mezi multi-kulti elitami a "lidem, jehož odpor se projevuje prostřednictvím revolučních konzervativců". Jak se tato avantgarda k reprezentaci půl miliardy Evropanů dopracovala? Jejího ustavujícího shromáždění v roce 2002 se zúčastnilo dvanáct delegátů.

Breivik není náboženský fanatik. Je to bastard sekulárního dvacátého století, věku ideologií, které dodávají osamělcům v masové společnosti iluzi, že jednají za kolektiv.

Najdete na Lidovky.cz