Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 16 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Vir jako urychlovač pokroku. V telemedicíně je budoucnost, neznechuťme si ji

Olomoucká Fakultní nemocnice představila webovou aplikaci pro dálkovou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olomoucká Fakultní nemocnice představila webovou aplikaci pro dálkovou... | foto: ČTK

Přijde-li do ordinace pacient, po pirátsku řečeno, „nachytřený“ internetem, a sděluje hned mezi dveřmi svému lékaři nejen diagnózu, ale též i doporučenou léčbu včetně medikace, mívají i velcí kliďasové v bílém plášti chuť sáhnout k brachiálnímu násilí.

Ne, tohle není telemedicína, to je směs lidové tvořivosti, furiantství a kverulantství. Telemedicína, tedy interakce mezi pacientem a lékařem na dálku, může ušetřit prý až 40 procent návštěv ordinace, ale i kdyby měla být ušetřena „jen“ třetina, může to být skvělé.

Jenže od nadšení elektronickými „hračkami“ je do běžné praxe hodně daleko. Pokud nebudeme nuceni, třeba opakujícími se epidemiemi, na dálkový kontakt s lékařem přejít masověji, půjde to ztuha. Ostatně odpor vůči e-receptům a e-neschopenkám si pamatujeme dobře.

Na tom, aby pojišťovny tuto formu výkonů hradily, se již pracuje, nicméně hlavně by ji měli přijmout pacienti a lékaři. A připadá-li někomu dálková konzultace s lékařem méněcenná, bude těžké jej přesvědčit. Pak nám hrozí obvyklá tuzemská nemoc, tedy že dobrý nápad a perspektivní postupy zadusíme nesmyslnou byrokracií a malichernými překážkami.

Poklesne-li lékařům počet pacientů v ordinacích, nesmí je nahradit zvýšená administrativa. Kdo vám zaručí, že telemedicínou získají na své pacienty více času? Nikdo, zato dlouhé seznamy výkazů budou s elektronizací spojeny nepochybně a úlevou nikomu nebude, že nemusejí být papírové. Elektronický formulář někdy vyplňujete mnohem déle než papírový.

V neposlední řadě pak bude telemedicína něco stát, ty báječné mašinky nejsou zdarma a vyžadují též na straně pacienta nějaký hardware a jen těžko si lze představit, že by nám VZP hradila v rámci pojištění například dostatečně kapacitní připojení k internetu.

Dobrá, buďme optimisty, nastavíme takové podmínky, že lékaři i pacienti budou motivováni k tomu, aby se léčilo na dálku. Ale co s těmi, kteří nebudou chtít? Jednak nemusejí novince věřit a mohou též tvrdit, že bezprostřední kontakt mezi lékařem a pacientem je nenahraditelný.

To je nezpochybnitelná pravda, zkušený lékař může leccos odhadnout z toho, jak pacient reaguje, jak se pohybuje, atd… Tohle žádná kamera nenahradí. Avšak neznamená to, že nemalá část návštěv ordinací má polorituální charakter. Typicky jsou to kontroly rekonvalescentů. „Kdyby vám nebylo dobře až to doberete, stavte se na kontrolu.“ Dotyčnému sice dobře je, ale stejně se staví, pro jistotu. A nebere to tak, že by okrádal sebe i lékaře o čas, naopak, má pocit, že je pečlivý. A kdo bude rozhodčí v těchto případech? Pojišťovna stěží.

České zdravotnictví má dost dlouhodobých problémů, třeba odměňování, nebo funkčnost zdravotních pojišťoven, největší problém je ale nízká motivace pacientů. V posledních letech politici neradi mluví o spoluúčasti, ačkoli je jedna z nejnižších ve vyspělé Evropě. A spoluúčast může do systému přivést další peníze, které tam budou chybět vždy, protože vždy někdo vyvine novou a proto drahou léčbu.

Spoluúčast může dost bezprostředně motivovat pacienty ke změně chování. V tomhle ohledu si asi budeme muset nějaký čas počkat na méně populistickou politickou garnituru.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...