Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci odletí na Antarktidu zkoumat místí klima

Členové vědeckého týmu, který se vrátil z působení na Mendelově polární stanici v Antarktidě (na snímku v pozadí), vystoupili 14. března na tiskové konferenci v Brně. Snímek z 16. února byl pořízen při jejich působení na stanici.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové vědeckého týmu, který se vrátil z působení na Mendelově polární stanici v Antarktidě (na snímku v pozadí), vystoupili 14. března na tiskové konferenci v Brně. Snímek z 16. února byl pořízen při jejich působení na stanici. | foto: ČTK

BRNO Čeští vědci a technici odletí 9. ledna již poosmé na vědeckou základnu Masarykovy univerzity v Antarktidě na ostrově Jamese Rosse. Letos bude na stanici pobývat šestnáct lidí, domů se vrátí za dva měsíce.

Opět budou zkoumat místní klimatické podmínky a jejich vliv na život rostlin a živočichů a také budou dále vylepšovat zázemí stanice, sdělila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Vědci v Antarktidě dlouhodobě zkoumají lokální klimatické podmínky odledněné severní části, měří rychlost ústupu ledovců či rozmrzání vrstvy trvale zmrzlé půdy a modelují škodlivé UV záření, které k povrchu Země proniká při každoročním úbytku stratosférického ozónu nad Antarktidou.

ČTĚTE TAKÉ:

Zaměřují se také na reakci vegetace na měnící se klimatické podmínky, biodiverzitu mikroorganismů a parazitologii antarktických ryb. U bezobratlých živočichů budou zkoumat magnetorecepci, neboli schopnost rozpoznat a orientovat se podle geomagnetického pólu Země. "Výzkum vedený expedičním lékařem bude letos obsahovat mimo jiné analýzu úrovně stresu, kterému členové expedice podléhají během tamějšího pobytu. Je založena na množství stresových hormonů zaznamenaném v lidských vlasech," uvedla Fojtová.

Tučňáci kroužkoví balancují na tajícím kusu ledu ve Východní Antarktidě.

Na ostrově Jamese Rosse i na sousedním ostrově Vega prozkoumají také pozůstatky vulkanické činnosti a klimatický vývoj dávných období zaznamenaný v jezerních usazeninách. Letošní expedici tvoří 16 lidí, loni jich bylo rekordních 20.

Pokračovat bude i technické vylepšování stanice, které loni zkomplikovalo kompletně zamrzlé moře. Zvýší se tak například ubytovací kapacita stanice. "Především chceme přivézt a zprovoznit nový technický kontejner, který bude sloužit k úpravě a akumulaci pitné vody. Kvůli úspoře fosilních paliv také na stanici nainstalujeme fotovoltaické panely," uvedl správce stanice Pavel Kapler.

Česká vědecká stanice v Antarktidě uzavřela spolupráci s průmyslovým partnerem a v extrémních podmínkách nejjižnějšího kontinentu bude testovat malou větrnou elektrárnu s unikátním generátorem elektrické energie. Vědci míří do Antarktidy v tomto ročním období, protože je tam léto a panují zde nejpříhodnější podmínky srovnatelné se středoevropskou zimou.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!