Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rybích parazitů je desetkrát více než druhů ryb

Věda

  15:00
PRAHA - Mezinárodní vědecký tým, jehož členem je profesor František Moravec z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd, zjistil, že druhů rybích parazitů je nejméně desetkrát více než druhů ryb obývajících korálový útes v Nové Kaledonii.
Ryba (ilustrační foto)

Ryba (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vyhubení jednoho rybího druhu na tomto korálovém útesu by proto pravděpodobně také vedlo k zániku nejméně deseti druhů parazitů, které se na něj vážou.

Výzkum

Výzkum byl primárně zaměřen na tradiční morfologii parazitů, a to s důrazem na korýše, vnější a vnitřní motolice, tasemnice a hlístice. Cílem byl odhad počtu druhů parazitů z ryb vyskytujících se na útesu a počet možných kombinací hostitel-parazit, což by podalo jasný obraz biodiverzity v oblasti.

Vědci výsledky svého výzkumu tento měsíc zveřejnili v mezinárodním vědeckém časopise Aquatic Biosystems.

Vymizení těchto parazitů, ačkoliv na první pohled nevýznamné, by zdesetinásobilo ztrátu rozmanitosti živých organismů způsobenou zánikem jednoho rybího druhu. Následky takového vyhubení pro rovnováhu na korálových útesech a obecně pro evoluci druhů by byly podle vědců nevypočitatelné.

Vědci z Austrálie, Velké Británie, Francie a Česka zkoumali rozmanitosti parazitů žijících v tropické laguně podél korálových útesů v Nové Kaledonii osm let. Nová Kaledonie má největší korálovou lagunu a druhý největší korálový útes planety.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat