130 let

Raketa Ariane 5 ES poprvé vynesla do vesmíru zařízení podobné hmotnosti. | foto: AFP

Evropa vypustila svou první kosmickou loď

Věda
  •   12:42
KOUROU - Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně ráno úspěšně odstartovala nosná raketa s první evropskou kosmickou lodí Jules Verne. První evropské kosmické plavidlo, pojmenované po známém francouzském autorovi vědeckofantastických románů, dopraví na oběžnou dráhu zásoby pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

ATV Jules Verne je první z nejméně pěti plánovaných bezpilotních zásobovacích lodí Evropské vesmírné agentury (ESA), které budou schopné na orbitální komplex dopravovat až devět tun jídla, paliva, vody, kyslíku a materiálů pro vědecké experimenty. To je zhruba třikrát více než v současnosti využívaná ruská nákladní plavidla Progress. Stálá posádka stanice bude moci využívat modul jako dalšího prostoru k provádění pokusů ve stavu beztíže.

Raketa Ariane 5 ES startuje.S ISS se Jules Verne spojí nejdříve za tři týdny, až se od komplexu odpoutá raketoplán Endeavour, který by měl odstartovat v úterý. Během této doby bude ATV kroužit okolo Země a pozemní řídící středisko bude prověřovat jeho automatické přistávací mechanismy. U stanice bude tato loď "na jedno použití" kotvit asi půl roku. Postupně bude naplněn odpadky, které spolu s plavidlem shoří při návratu do zemské atmosféry.


Hlavní uplatnění pro ATV nastane po roce 2010, kdy americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánuje ukončit provoz raketoplánů a tyto nákladní lodě budou jedinými dopravními prostředky, schopnými dopravit na ISS i větší konstrukční prvky. ESA počítá, že na oběžnou dráhu vyšle každý rok jeden tento stroj, jehož hodnota se pohybuje okolo miliardy eur (přes 25 miliard korun).

Start deset metrů dlouhého a 4,5 metru širokého válce byl několikrát odložen vinou technických problémů na zařízení a také kvůli katastrofě raketoplánu Columbia v únoru 2003, která zdržela úpravu ISS pro přistávání ATV. Dnešní start byl premiérou i pro vylepšenou raketu Ariane 5 ES. Ta byla speciálně upravena pro vynesení 20 tun vážícího ATV. Raketa Ariane ještě nikdy nenesla tak těžké zařízení.

Autor: ČTK