• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Nález unikátní dřevěné konstrukce z pravěku oznámili letos v květnu archeologové Západočeské univerzity v Plzni. K objevu století, jak odborníci nález označili, došlo při průzkumech vypuštěného rybníka na úpatí stolové hory Vladař u Žlutic na Karlovarsku. | foto: Koláž/LN/ŠIMON

Konstrukce, která vydržela věky

Věda
  •   14:08
Stolová hora Vladař na Karlovarsku měla v pravěku patrně podobnou funkci jako Pražský hrad. Takový závěr vyplývá z výsledků archeologického výzkumu, při kterém se na úpatí hory našly mohutné dřevěné konstrukce z dubového dřeva. Tento materiál v mokrém prostředí ztvrdne na kámen a přetrvá věky.
V tomto případě vydržely trámy skoro 3000 let. Archeologům přálo štěstí, neboť dávní stavitelé budovali svoje dílo na místě bývalé bažiny.

Odborníci oznámili svůj objev letos v květnu, ale jejich informaci předcházelo několik let intenzivních výzkumů. Experty popoháněl nejen zájem, ale rovněž fakt, že na svazích Vladaře i na jeho plochém temeni se pilně činili také zcela jiní „experti“ - hledači pokladů s detektory kovů. Stolová hora totiž v dávné minulosti sloužila jako keltské hradiště.

Podle dosavadních poznatků mělo patrně stejnou rozlohu jako opidum Závist, jež se nacházelo nedaleko dnešní Prahy. Novodobí vandalové pátrali především po duhovkách, zlatých mincích hojně používaných v keltském prostředí.

Objev mimořádně zachovalé dřevěné konstrukce, zřejmě součásti pevnostního valu, je na evropském kontinentu unikátní. Odborníci z Archeologického ústavu AV ČR v Praze, ze Západočeské univerzity v Plzni, Krajského muzea v Karlových Varech a občanského sdružení Vladař nyní usilují o to, aby lokalita získala status památky UNESCO.

Autor: