130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Psi jsou po týdenním výcviku schopni vyčenichat koronavirus, vyplývá ze studie německé univerzity

Věda
  •   19:48
Hanover (Německo) - Pouhý týden výcviku stačil na to, aby byli psi schopní rozeznat vzorky pozitivní na koronavirus od těch negativních. Osm testovaných psů německé armády mělo během výcviku úspěšnost 94 procent. Studii tento týden publikovala Univerzita veterinární medicíny v německém Hanoveru.

Studie byla provedena s osmi speciálně trénovanými armádními psy. Po týdnu výcviku byli psi schopni správně identifikovat 94 procent z 1022 vzorků slin nebo tracheobronchiálních sekrecí. Vzorky byly psům podávány náhodně a ani jejich psovodi nebo vědci nevěděli, které vzorky byly pozitivní na koronavirus a které negativní. 

Psi po lidech opakují zívání bez ohledu na vzájemné pouto. Jde o projev empatie

Speciálně vyškolení psi, kteří normálně hledají drogy nebo výbušniny, se již dříve využívali k pokusům, zdali dokážou čichem rozlišit pacienty s rakovinou anebo rozeznat u diabetiků nástup glykémie. 

„Schopnost detekce zápachu u psů je mnohem lepší, než si veřejnost dokáže představit. Přesto jsme ale byli ohromeni tím, jak rychle naši psi byli schopní rozpoznat vzorky od lidí  infikovaných SARS-CoV-2,“ říká Ester Shalkeová, výzkumná pracovnice a trenérka psů z výcvikového pracoviště v Ulmenu. 

Podle profesorky Maren von Koeckritz-Blickwedové je pes schopen detekovat specifický zápach, vyplývající z metabolických změn v lidském těle, které během infekce nastávají.

Finská studie

Není to ale poprvé, co byla možnost vyhledávat nemocné covidem-19 za pomoci psů zkoumána. V květnu tohoto roku podobný průzkum prováděla Helsinská univerzita ve Finsku. Ovšem s tím rozdílem, že psi rozpoznávali vzorky moči.

Výsledky finské pilotní studie ale měly podobný výsledek. Během několikatýdenního výcviku byli psi schopní rozeznat „infikované“ vzorky moči.

Finští vědci proto připravují další, anonymizovanou, dvojitě slepou studii, kde budou psi očichávat vyšší počet vzorků, uvedl server DW.

Vědci se shodují na tom, že psi, kteří mají až tisíckrát citlivější čich než-li lidé, by v budoucnu mohli být užitečným nástrojem v boji proti pandemii. Zdůrazňují ale rovněž, že je třeba brát v potaz, že výzkum je teprve na začátku a případné uvedení do praxe bude vyžadovat další zkoumání.

Autor: hem
  • Vybrali jsme pro Vás