130 let
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: InternetReprofoto

USA vypustí satelit, který bude dohlížet na vesmírný provoz

Věda
  •   10:27
DENVER - Spojené státy se chystají vyslat na oběžnou dráhu satelit, který by monitoroval pohyb ostatních družic i tisíců úlomků takzvaného "kosmického smetí". Cílem projektu je zabezpečit americkou techniku na oběžné dráze před srážkou s jinými předměty.

Satelit by měl být vypuštěn 8. července ze základy armádního letectva Vandenberg v Kalifornii, napsala v sobotu agentura AP.

Družice v hodnotě 500 milionů dolarů (10,2 miliardy korun) je prvním satelitem určeným výhradně ke sledování vesmírného provozu v okolí Země. Měl by se pohybovat na oběžné dráze ve výšce 630 kilometrů nad Zemí a měl by americkému letectvu poskytovat nepřetržité informace o situaci ve vesmíru.

V současnosti podobnou službu pro letectvo zajišťuje síť pozemních observatoří a radarů. Observatoře nicméně fungují pouze za jasných nocí. Radary zase nejsou dost silné na to, aby dokázaly sledovat družice na vzdálených oběžných drahách, tedy asi 35.000 kilometrů od Země.

Kolem Země krouží kromě funkčních družic také miliony úlomků "vesmírného smetí" - vesměs pozůstatků po starých raketách a satelitech. V minulosti už se toto smetí dvakrát srazilo s fungujícími vesmírnými zařízeními. V roce 1996 poškodil francouzskou družici úlomek z rakety. Loni v únoru se ve výšce 800 kilometrů nad Sibiří srazila nefunkční ruská družice s komunikačním satelitem systému Iridium a obě tělesa se roztříštila.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás