28. února 2018 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PRACHAŘ: Klacky a kameny na ledě. Hloupost z mrazu je znovu tady

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Past na bruslaře. Je ten led dost pevný? Hodíme tam pořádné šutry. Že se o ně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Past na bruslaře. Je ten led dost pevný? Hodíme tam pořádné šutry. Že se o ně... | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

PRAHA Zamrzly rybníky. To je dobrá zpráva pro ty, kteří mají rádi bruslení a vůbec pohyb po ledě. Však také lidé v Česku houfně oprášili brusle, někteří i hokejky a puky, a vyrazili ven na zamrzlé vodní plochy.

Teď přijde ovšem ta špatná zpráva pro ty, kteří mají rádi bruslení.

I letošní mráz doprovází hloupost určité části spoluobčanů, kteří v určité fázi tvorby ledu naházejí na plochu klacky a kameny. Patrně tak chtějí vyzkoušet, zde je led dostatečně silný, anebo jsou prostě jen nebetyčně hloupí, velmi pravděpodobně oboje.

Past na bruslaře. Vykukuje jen špička. Pokud o něj na bruslích zakopnete, následky většinou dost bolí. (Libocký rybník v Praze).

Past na bruslaře. Vykukuje jen špička. Pokud o něj na bruslích zakopnete, následky většinou dost bolí. (Libocký rybník v Praze).

Co se stane s takovým polenem nebo kamenem, je k vidění právě v těchto dnech. Přimrznou k ledu, z těch nezrádnějších pak kouká třeba jen špička. Stane se z nich past na bruslaře.

Jak příjemné je najet potom na kousek vyčuhujícího kamene, zakopnout a zřítit se tvrdý led, si asi umí každý představit sám. Velmi bolestivé pády a naraženiny pak hrozí zejména dětem, které se u břehů pohybují v kamenném „minovém“ poli.

Past na bruslaře. Je ten led dost pevný? Hodíme tam pořádnou kostku... (Nádrž Džbán v Praze).
Past na bruslaře. Přimrzlé dřevo, které kdosi hodil na led.

Jasně, jde o malý problém. Jenže právě takové malé problémy otravují lidem život. 

Jelikož se nedá předpokládat, že by hlupáci přestali kameny a dřeva na led házet, nastražené překážky nám připomínají, že srážka s blbcem (nebo jeho výtvory) může být výzvou k tomu, aby člověk hledal cestu, jak se v drobném, každodenním provedení vypořádat s hloupostí a pokusil se užívat radostí života i kamenům navzdory.

  • 8Diskuse


Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky


Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.