6. prosince 2008 11:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Protiraketový systém USA uspěl

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 105Diskuse
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

WASHINGTON Americká armáda v pátek provedla úspěšnou zkoušku systému protiraketové obrany, když cvičná raketa zasáhla plánovaný cíl. Oznámil to mluvčí Pentagonu Bryan Whitman. Nová zkouška byla podle agentur "velmi realistická" a byla při ní zasažena raketa dlouhého doletu. Test má klíčový význam pro budoucí vytvoření protiraketového amerického štítu, jehož prvky USA chtějí k velké nelibosti Ruska rozmístit také v České republice a Polsku.

Cílem byla zbraň, jakou USA očekávají od zemí jako je Severní Korea nebo Írán. Podle toho byla také simulována trasa, vzdálenost i rychlost střely. Zkušební raketa byla vypálena z aljašské základny Kodiak a zneškodnila ji střela vypálená z kalifornské letecké základny Vandenberg.

Páteční test byl v pořadí osmým úspěšným, kdy raketa zasáhla cíl. Celkem Pentagon od roku 1999 provedl 13 takových zkoušek.
Podle zástupce českého velvyslance v USA Jaroslava Kurfürsta, který zkoušku sledoval ve washingtonském ústředí protiraketové agentury MDA, byl test "mnohem komplexnější" než předchozí. "Obsahoval i falešné cíle, z nichž musela obranná střela rozpoznat ten správný," řekl Kurfürst.

Právě skutečnost, že dosavadní zkoušky nezahrnovaly takzvanou kamufláž, byla terčem kritiky odpůrců protiraketového systému.
Spolu s Kurfürstem sledovali test i zástupci Polska, kde USA hodlají zřídit základnu s deseti obrannými střelami, a Británie a Japonska, kde už prvky protiraketové obrany USA mají vybudované. Zkoušce přihlíželi i představitelé Francie a Německa, řekl Kurfürst.

Nově zvolený americký prezident Barack Obama protiraketový systém v zásadě podporuje, nicméně dal najevo, že mu dá definitivní zelenou, až se ukáže, že je efektivní a že právě tato technologie dokáže Spojené státy a jejich spojence skutečně ochránit.

Na vývoj kontroverzního protiraketového systému Spojené státy už utratily kolem 100 miliard dolarů. Jeho součástí by v budoucnu měl být také radar v České republice.

Lidovky.cz, ČTK
  • 105Diskuse
Najdete na Lidovky.cz