Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Dánský návrhář ukáže v Praze nábytek inspirovaný zvraty v lásce

Sedačka z kolekce Heartbreaker | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sedačka z kolekce Heartbreaker | foto: Facebook

PRAHA Kolekci sedaček Heartbreaker, jejichž područky připomínají srdce zlomené na poloviny, ukáže na pražském Designbloku jeden z jeho hlavních hostů, dánský návrhář Johannes Torpe. Sám sebe označuje jako designového aktivistu, v oblasti průmyslového, světelného a grafického designu je samouk.

O své tvorbě a spolupráci se světovými značkami na Designbloku, který se koná na Výstavišti, promluví na čtvrteční přednášce.

Designblok v Průmyslovém paláci a v Lapidáriu se pro návštěvníky otevře ve čtvrtek pro veřejnost a potrvá do pondělí. Nabídne expozice 348 tvůrců či značek, jeho téma je letos budoucnost a pořadatelé uvádějí, že se více než dříve chtěli zaměřit na to, jak může design pomáhat v budoucnu lepšímu životu.

„Z mé dílny uvidíte návrh židle a pohovky a za oběma těmi kusy nábytku je zajímavý příběh. Je to příběh, se kterým se všichni dokážeme ztotožnit, protože oba návrhy souvisejí s láskou,“ řekl novinářům. Židle podle něj znázorňuje svatební prsten a pohovka zlomené srdce, což jsou stavy, které už asi všichni zažili. Posadit se na ně lidé mohou v části Průmyslového paláce nazvané Superstudio, která se věnuje spíše zavedeným známým značkám a zahraničním tvůrcům.

Dánský návrhář ukáže v Praze nábytek inspirovaný zvraty v lásce

Smrt pracovnímu stolu

Dalším zahraničním hostem, na kterého dnes pořadatelé na tiskové konferenci upozornili, je britský designér Jay Osgerby ze studia Barber & Osgerby, který přijede uvést českou premiéru modulárního systému SoftWork značky Vitra. Jeho studio navrhovalo třeba pochodeň pro olympiádu v Londýně a vyhlásilo smrt pracovnímu stolu, řekla za pořadatele Designbloku Jana Zielinski.

Designérka Lucie Koldová

Instalaci zaměřenou na pohled do budoucnosti lidské práce a podoby pracovních prostor navrhla Lucie Koldová, umístěna je v centrální části paláce. V druhém křídle se nachází Openstudio, které přiláká spíše ty, kdo mají rádi české designéry a nezávislou tvorbu bez komerčního výrobce. Na místě je zastoupena škála produktů od porcelánových objektů a váz, nábytku, doplňků a svítidel až po ptačí budky, oděvy, boty a šperky, které si lze rovnou zakoupit. Představí se tam i výběr nejlepších evropských diplomových prací.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...