Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Re-think, re-cycle, up-cycle. Studenti UMPRUM nabídnou své práce

UMPRUMSHOP 2017 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy UMPRUMSHOP 2017 | foto: UMPRUMSHOP

Jestli hledáte originální vánoční dárky, vyhněte se velkým nákupním centrům a zkuste zajít za studenty a absolventy umělecké školy. Jako každý rok si připravili akci UMPRUMSHOP. Letos bylo tématem re-think, re-cycle, up-cycle.

Jeho primárním cílem UMPRUMSHOP je i nadále prezentovat a prodávat autorskou tvorbu studentů a absolventů UMPRUM, zároveň se však snaží zrevidovat vlastní přístup a co nejcitlivějším způsobem reagovat na aktuální společenské otázky související s environmentální krizí.

Talíře Vítězslava Mecnera
Sistersconspiracy

UMPRUMSHOP

Tradičně se UMPRUMSHOP koná v prostorách Galerie UM na adrese Nám. Jana Palacha 80, Praha 1. Vernisáž proběhne 17. prosince od 18 hodin, prodej 18.-21.prosince od 11 do 20 hodin.

„Kurátorský výběr se zaměřuje především na kvalitní lokální produkty, které pozitivním způsobem přispívají k šíření uvědomělého přístupu k nakupování, vlastnění věcí a zájmu o jejich původ. Při výběru jsme také upřednostňovali práce, které byly tvořeny s přihlédnutím na koncept zero waste,“ říká koordinátorka projektu, asistentka Ateliéru módní tvorby Alice Klouzková.

Porcelánová váza Terezy Slukové

Letošní ročník nabídne tvorbu 61 mladých autorů a řadu různých produktů – bytové doplňky a předměty ze skla a porcelánu, oblečení a módní doplňky, šperky nebo třeba brýle. Zastoupena je řada oblíbených autorů, ale i nováčků v oboru. Návštěvníci se mohou těšit například na přešívané svetry Renaty Dračkové, second-handová trička, kterým vdechly nový život autorské potisky Aniny Mengerové, střihy a návody jak si udělat designové módní kousky od Barbory Procházkové, batohy a ledvinky ze zbytků a starých reklamních bannerů Mikuláše Procházky, nebo brýle, které Ondřej Vicena vytvořil z odložených obrouček. Zastoupeny budou i práce z keramiky a porcelánu. 

Zmínit můžeme osázené květníky, které vyrobila a květiny sama vypěstovala Nela Britaňáková, nebo křišťálové vázy Anny Jožové, jejichž součástí jsou barevné střepy. UMPRUMSHOPU se opět účastní i sdružení ELPIDA. Výtěžek z ponožek a svetrů, které pletly babičky ze zbytků nevyužitých vln, půjde dál na charitativní účely.

Talíře Jany Štefkové
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.