Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tvárnost a zdánlivá jednoduchost. Baví mě s porcelánem experimentovat, říká designérka

Design

  5:00aktualizováno  6:56
Sama říká, že se jako designérka necítí, ale její práce vypovídají o opaku. V současnosti dokončila studium na UMPRUM, ale věnuje se také sémiotice. „Porcelán nikdy nic neodpustí, na rozdíl od většiny ostatních keramických hmot má ‚tvarovou paměť‘ a i ty nejmenší chyby a deformace se po finálním výpalu znovu objeví. Porcelán je technicky náročnější,“ říká mladá designérka Tereza Sluková.

Tereza Sluková foto: Viktore Macánová

Lidovky.cz: Vystudovala jste elektronickou kulturu a sémiotiku na Univerzitě Karlově. Jak jste se dostala k porcelánu?
Studovala jsem obor Umělecké zpracování keramiky a porcelánu na Střední uměleckoprůmyslové škole svaté Anežky české v Českém Krumlově. Po delší době, kdy jsem se věnovala studiu estetiky a sémiotiky, jsem se vrátila zpět ke keramice. Současně s keramikou ale pokračuji i v sémiotice. 

Lidovky.cz: Co se vám zrovna na tomto materiálu líbí?
Na keramických hmotách je mi sympatická jejich tvárnost a zdánlivá jednoduchost. Oceňuji širokou expresivní škálu materiálu a baví mne experimentovat s jeho technickými vlastnostmi.

Porcelánové urny
Zavři pec

Lidovky.cz: Co je na práci s porcelánem specifického? A jak se liší práce s ním od práce s keramikou?
Porcelán nikdy nic neodpustí, na rozdíl od většiny ostatních keramických hmot má „tvarovou paměť“ a i ty nejmenší chyby a deformace se po finálním výpalu znovu objeví. Porcelán je technicky náročnější.

Lidovky.cz: Nyní studujete na UMPRUM v ateliéru Keramiky a porcelánu, chtěla byste se jednou živit pouze výrobou a designem?
Zatím se jako designér necítím, myslím, že ani moje současná práce tomu příliš neodpovídá. Pracuji spíš volně, a to i v případě, že se zabývám užitým tvarem, většinou se jedná o individuální kusy, které řeším jako solitéry, nebo objekty. Na druhou stranu ráda dělám i praktičtější předměty, jako třeba nádobí. V budoucnu bych samozřejmě byla ráda, kdybych se svojí tvorbou mohla živit.

Lidovky.cz: Ve vaší práci převládají motivy koček. Proč?
Neřekla bych, že převládají kočky, ale obecně ráda modeluji zvířata. Nejsou to realistické studie, ale spíše takové sentimentální stylizace, většinou s sebou nesou nějaký příběh nebo vzpomínku.

Lidovky.cz: Na kterou ze svých prací jste nejvíce pyšná?
Právě jsem dokončila bakalářské studium na UMPRUM a jsem ráda, že se mi podařilo obhájit můj finální projekt, kterým je série velkoformátových plastik nazvaná Cukrátka. Tato práce se inspiruje u cukrových soch, které byly historickým předchůdcem soch porcelánových. Velikou radost mi udělalo také zařazení mého „Manifestu mnohosti“ do letošního výběru Erste Premiere Talent Display, který byl k vidění v rámci Designbloku. Jedna ze tří porcelánových uren, které jsou součástí tohoto projektu, byla rovněž zakoupena do sbírky Moravské galerie v Brně.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?
Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?

Obezita je onemocnění, se kterým si moderní medicína umí dobře poradit. Prvním krokem na cestě ke zdravějšímu organismu by proto měla být návštěva...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat