130 let
Brusírna, kde se pracuje dodnes. Fotografie z počátku 20.století.

Brusírna, kde se pracuje dodnes. Fotografie z počátku 20.století. | foto: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad NIsou

Kam za nejstarší sklárnou na světě? Do Harrachova

Design
  •   7:00
Harrachovská sklárna v minulém roce oslavila 300 let od svého založení, což z ní dělá nejstarší sklárnu na světě. Jablonecké Muzeum skla a bižuterie toto významné výročí připomíná unikátní výstavou „Z Nového Světa do celého světa, 300 let harrachovského skla“.

Název výstavy vám může být povědomý. Hlavní kurátor plzeňského muzea Jan Mergl, který za tímto výjimečným projektem stojí (jedná se o vůbec první  komplexní zpracování tématu harrachovského skla, na kterém se podílela řada odborníků z různých institucí), už výstavu představil v Praze a Plzni, nicméně jablonecká přehlídka není v žádném případě pouhou reprízou, návštěvníci mohou shlédnout mnoho exponátů, které nebyly dřívě vystaveny.

 

Film i vstup zdarma

„Naše muzeum vlastní několik tisíc kusů harrachovského skla od 18. století po současnost, z nichž desítky jsou trvale umístěny ve stálé expozici. Sklárně se věnuje též několik zastavení vícejazyčného audioprůvodce muzeem, který jsme novinkově pro naše návštěvníky připravili“, řekl hlavní kurátor muzea v Jablonci Petr Nový. Jeho slova doplnila kurátorka jablonecké výstavy Dagmar Havlíčková: „Se sklárnou, kterou nyní vlastní firma Novosad a syn, dlouhodobě aktivně spolupracujeme. Díky tomu můžeme návštěvníkům nabídnout nejen historické kousky, ale také ukázky z aktuální kolekce navržené v posledních letech interní designérkou sklárny Ivanou Müllerovou“.

Výstava je k vidění do 26. května v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou (U Muzea 398/4) a její součástí je i promítání unikátního filmu z počátku 20. století "Návštěva v Harrachovské sklárně". Pokud se navíc u pokladny prokážete vstupenkou z exkurze ve sklárně Novosad a syn, vstup máte zdarma. Další informace ZDE.

Autor: ter