Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Bylinková abeceda. Celer miřík jako afrodiziakum a účinný pomocník při čištění krve

Jídlo

  5:43
Celer k naší kuchyni neoddělitelně patří a dokáže toho víc, než být jen z nutnosti trpěnou součástí vývaru. Prozradím vám, co vše umí.

Podívejte se na recepty z celeru foto: Shutterstock

Markéta Janďourková

  • Bylinářka a diplomovaná fytopedagožka, také blogerka a fotografka.
  • Diplom fytopedagožky získala po studiu a závěrečné zkoušce na Institutu Sitya v rakouském St. Pölten a opravňuje mě vykonávat toto povolání. Má za sebou dlouholetou teorii i praxi v bylinkářství a dokáže poradit, jak získat pomoc v prastarém světě bylin, jak využívat jejich blahodárných účinků pro zdraví a krásu a samozřejmě jak s jejich pomocí vyčarovat báječné pokrmy. 
  • Zabývá se především léčivými bylinami, jejich účinky a možnostmi jejich zpracování a využití při zdravotních potížích, dále bylinami a jejich úlohou a potenciálem ve zdravé výživě, v kulinářské oblasti i v přírodní kosmetice.
  •  Zajímá se o historii bylinářství, lidové bylinářství a magii rostlin.Více se dozvíte ZDE.

Celer je dvouletá rostlina patřící do čeledi miříkovité. Dorůstá výšky zhruba 40 cm. Nejznámější druhy jsou celer bulvový (Apium graveolens L. var. rapaceum) a celer řapíkatý (Apium graveolens L. var. dulce).

Na pěstování není náročný – stačí pamatovat na to, že celer dává přednost slunnému až polostinnému místu a půdě bohaté na živiny. Semena můžete buď v únoru předpěstovat doma na parapetu a ven pak vysadit v druhé polovině května, nebo je vysadit začátkem listopadu (tedy teď je ten správný čas) rovnou do země a na zimu přikrýt slámou.

Menší bulvy můžete sklízet již v létě, velká sklizeň se však provádí koncem září. Říká se mu i rostlina štěstí, opych, celer obecný či apich.

Celer obsahuje éterické oleje, soli, kyselinu křemičitou, vitamíny, minerální látky, inzulinu podobné hormony a psoralen. Čistí krev, zbavuje náš organizmus jedů a přebytečné vody, povzbuzuje látkovou výměnu a pomáhá při zánětech močového měchýře. Celer je také známým rostlinným afrodiziakem.

Celer je součástí nejen vývaru či krémové polévky, je možné z něj připravit i chutné pomazánky, nebo ho zapéct. V dnešním článku se s vámi podělím o recept na výbornou pomazánku a na zdravý salát plný vitamínů – právě ty v tomto období potřebujeme více než jindy.

Babiččina celerová pomazánka:

Recept, který se v naší rodině dědí. Snadná a rychlá pomazánka na chlebíčky či jednohubky přijde k chuti vždy – ať už při letní oslavě, či na silvestrovské tabuli.

Potřebujeme:

  • 2 konzervy tuňáka ve vlastní šťávě
  • 1 menší celer (či polovinu většího)
  • 1 malou skleničku tatarské omáčky
  • 3 mrkve
  • Sůl, cukr
  • Ocet
  • Citronovou šťávu

Jak na to?

  1. Celer oloupeme, pokrájíme na kostičky přibližně 1x1 cm a vložíme do hrnce. Zalijeme vodou a přidáme tolik soli, octa a cukru, aby byl výsledek příjemně sladkokyselý. Uvaříme do měkka a necháme vychladnout.
  2. Mrkev oloupeme a nejprve podélně a pak napříč rozkrojíme napůl. Vložíme do hrnce s vodou a také uvaříme do měkka. Necháme vychladnout.
  3. Tuňáka a tatarku smícháme ve větší míse.
  4. Celer a mrkev nakrájíme, případně nasekáme nadrobno. Vmícháme k tuňákové směsi.
  5. Promísíme, ochutnáme a případně dochutíme citronovou šťávou. Necháme odležet v lednici.
  6. Nejlépe chutná na bílém pečivu. Zdobíme čtvrtkolečkem citronu a snítkou petrželky.

Celerová remuláda: 

Celer také zklidňuje nervy – třeba právě v podobě chutné remulády. Dá se použít buď jako salát, pomazánka na chlebíčky, či vegetariánská náplň do bagetky k svačině.

Potřebujeme:

  • 225 ml majonézy nebo bílého jogurtu (lze smíchat i 50:50)
  • 2 čajové lžičky citronové šťávy
  • 1 polévkovou lžíci dijonské hořčice
  • Špetku soli
  • Špetku pepře
  • 225 g celeru
  • 1 cibuli
  • Půl svazku pažitky

Jak na to?

  1. Majonézu nebo jogurt smícháme s citronovou šťávou, hořčicí, solí a pepřem.
  2. Celer oloupeme a nastrouháme na „velké slzy“ na struhadle Důkladně promícháme s ochucenou majonézou.
  3. Cibuli oloupeme, nakrájíme na tenká půlkolečka a přidáme k celeru. Promícháme.
  4. Pažitku omyjeme, osušíme a nasekáme najemno. Část vmícháme do remulády, zbytek použijeme k dekoraci – ať už podáváme remuládu v misce spolu s pečivem, či na chlebíčkách – ty můžeme dozdobit i polovinou vlašského ořechu.
Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!