Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jídlo

Bylinková abeceda. Vanilka navozuje dobrou náladu a správné zažívání

Vanilka foto: Pixabay.com

Doporučujeme
Vanilka nás provází celým rokem – co by byly Vánoce bez vanilkových rohlíčků, Velikonoce bez velikonočního beránka, léto bez vanilkové zmrzliny či podzim bez štrůdlu. Do naprosté většiny sladkých pokrmů patří vanilkový cukr. Co nám může vanilka nabídnout dalšího?
  6:25

Vanilka patří do čeledi vstavačovitých (Orchidaceae) a jedná se o liánu dorůstající až 15 metrů. Doma si ji bohužel nevypěstujeme, musíme se spolehnout na lusky dovezené. Pokud vanilku kupujeme, dbáme na to, aby byla jednolitě tmavohnědá až černá. Pokud jsou lusky světlé či kropenaté, značí to nižší kvalitu.

Markéta Janďourková

 • Bylinářka a diplomovaná fytopedagožka, také blogerka a fotografka.
 • Diplom fytopedagožky získala po studiu a závěrečné zkoušce na Institutu Sitya v rakouském St. Pölten a opravňuje mě vykonávat toto povolání. Má za sebou dlouholetou teorii i praxi v bylinkářství a dokáže poradit, jak získat pomoc v prastarém světě bylin, jak využívat jejich blahodárných účinků pro zdraví a krásu a samozřejmě jak s jejich pomocí vyčarovat báječné pokrmy. 
 • Zabývá se především léčivými bylinami, jejich účinky a možnostmi jejich zpracování a využití při zdravotních potížích, dále bylinami a jejich úlohou a potenciálem ve zdravé výživě, v kulinářské oblasti i v přírodní kosmetice.
 •  Zajímá se o historii bylinářství, lidové bylinářství a magii rostlin.Více se dozvíte ZDE.

Jak je vanilka prospěšná našemu organismu? Obsahuje cukr, éterické oleje, piperonal, vanilin, kyselinu vanilinovou, pryskyřičné látky, slizovité látky, tuky a vodu. Podporuje látkovou výměnu, pomáhá správnému zažívání, navozuje dobrou náladu a působí afrodiziakálně.

Doma si můžeme připravit vanilkovou tinkturu. Alkohol velmi dobře nese chuť vanilky, a tak se tinktura skvěle hodí k ochucování. Stačí pokrájet dva vanilkové lusky, vložit je do uzavíratelné sklenice a zalít 250 ml vysokoprocentního alkoholu. Necháme 8 dní stát, pak přecedíme a po kapkách používáme k ochucení zmrzliny, pudinků a dalších pochutin.

Delikátní chuť vanilky se báječně uplatní například v oblíbeném jemném dezertu panna cotta. Je snadný a jeho úspěch je vždy zaručen.

Panna cotta s jahodovým pyré

• 400 ml smetany ke šlehání

• 300 ml plnotučného mléka

• 1 vanilkový lusk

• 6 plátků želatiny

• 100 g cukru

Na přeliv potřebujeme:

• 300 g jahod (čerstvých či mražených)

• 50 g cukru

Jak na to? Připravíme si osm sklenic/pohárů o objemu 160 ml. Plátky želatiny necháme podle návodu na obalu změknout. Vanilkový lusk podélně rozpůlíme a vyškrábneme vnitřek. Smetanu, mléko, cukr a vanilku (lusk i vyškrábnutý vnitřek) vložíme do hrnce, promícháme a zahřejeme. Nevaříme!

Plátky želatiny vymačkáme a spolu s dvěma lžícemi smetanové směsi zahříváme, dokud se želatina úplně nerozpustí. Přidáme zbytek smetanové směsi a vše důkladně promícháme. Rozdělíme do sklenic tak, aby byly naplněné do cca 2/3. Necháme minimálně tři hodiny v lednici ztuhnout. Jahody omyjeme. 200 g jahod rozmixujeme spolu s cukrem a dvěma lžícemi vody na jemné pyré. Zbylé jahody pokrájíme na kousky. Z lednice vyjmeme sklenice s panna cottou a rozdělíme do nich jahodové pyré. Ozdobíme pokrájenými jahodami.

Vanilkové lusky jsou častým cílem zlodějů.
Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...