Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Bylinková abeceda. Yva je protizánětlivá a antiseptická, pěstovat se dá i na zahradě

Jídlo

  5:52
Yva. Nenapadá vás zrovna, o kterou bylinku se jedná? Ujišťuji vás, že ji velmi pravděpodobně znáte – můžete se s ní setkat opravdu kdekoliv. Ano, i ve městě. Seznámím vás s ní trochu blíže, na závěr vám prozradím i její oficiální jméno – a hned si na ni vzpomenete.

Řebříček obecný neboli yva foto: Wikipedia

Yva je víceletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Dorůstá až 40 cm a známe ji i pod jmény cikánský žebř, husí ocásek, kočičí chvost, mačačinec, tisíclístník, či matčina bylina. Je hojně rozšířená, roste na sušších prosluněných místech. Je odolná proti suchu, horku i zimě, proto ji můžeme potkat v přírodě celoročně.

Markéta Janďourková

  • Bylinářka a diplomovaná fytopedagožka, také blogerka a fotografka.
  • Diplom fytopedagožky získala po studiu a závěrečné zkoušce na Institutu Sitya v rakouském St. Pölten a opravňuje mě vykonávat toto povolání. Má za sebou dlouholetou teorii i praxi v bylinkářství a dokáže poradit, jak získat pomoc v prastarém světě bylin, jak využívat jejich blahodárných účinků pro zdraví a krásu a samozřejmě jak s jejich pomocí vyčarovat báječné pokrmy. 
  • Zabývá se především léčivými bylinami, jejich účinky a možnostmi jejich zpracování a využití při zdravotních potížích, dále bylinami a jejich úlohou a potenciálem ve zdravé výživě, v kulinářské oblasti i v přírodní kosmetice.
  •  Zajímá se o historii bylinářství, lidové bylinářství a magii rostlin.Více se dozvíte ZDE.

Yvu můžeme velmi snadno pěstovat i na zahradě - bude se jí dařit u zdí, případně ve skalce vybudované pro rostliny nenáročné na půdu a vlhkost. Ač v přírodě potkáme jen variantu s bílými, výjimečně s růžovými kvítky, existuje nespočet barevných variant. Ty působí opravdu dekorativně a potěší srdce i oči každého zahrádkáře.

Yvu sklízíme v červnu a červenci. Pokud sušíme celé stonky i s listy a květy (příliš tuhé, zdřevnatělé stonky ovšem vytřídíme), svážeme ji do menších svazků a na stinném místě je zavěsíme květy dolů. Pokud chceme sušit pouze květy, rozložíme je v tenké vrstvě na síto či noviny a sušíme rovněž na stinném místě. Uchováváme v uzavíratelných nádobách.

Yva obsahuje proazulen, kafr, thujon, cineol, eukalyptol, třísloviny, flavonoidy, hořčiny, kumarin a sodík. Působí protizánětlivě, antisepticky, povzbuzuje zažívání, reguluje menstruaci, mírní křeče, čistí krev, zabraňuje nadýmání a je močopudná. Uplatnění najde i při průjmech, žaludeční slabosti a menstruačních bolestech.

V kombinaci s třezalkou, heřmánkem, kontryhelem a přesličkou rolní pomáhá proti nočnímu pomočování u dětí. Čaj z yvy a bezinkového květu je první pomocí při nastupujícím nachlazení.

Čaj z yvy připravíme zalitím 2 čajových lžiček sušených květů a listů 250 ml vroucí vody. Necháme 10 minut louhovat a pijeme tři šálky denně. Neměli bychom ho užívat déle než průběžně dva měsíce – to kvůli obsahu thujonu.

A jak ji využijeme v kuchyni? Například jako součást jarní bylinkové polévky.

Potřebujeme:

• Brambory

• Smetanu ke šlehání

• Muškátový oříšek

• Sůl a pepř

• Hrst špenátových listů

• Velkou hrst bylinek – já vybrala kopřivu, česnáček, ptačinec žabinec, pampeliškové listy, petržel a yvu

Jak na to? Brambory oloupeme a dáme vařit. Vody dáme méně než obvykle. • Bylinky opereme, osušíme a nasekáme na větší kusy. Pozor, kopřivy musíme nejprve spařit vroucí vodou. Když jsou brambory měkké, přidáme k nim nasekané bylinky, krátce povaříme a rozmixujeme. Přilijeme tolik smetany ke šlehání, aby nám vyhovovala konzistence.

Ochutíme solí, pepřem a muškátovým oříškem. Podáváme ozdobené smetanou (pokud máte rádi zakysanou smetanu, můžete ji použít taky) a několika jedlými květy. Tak co, už víte, o jaké bylince byla dnes řeč? Ne? Tak já vám to prozradím. V hlavní roli nebyl dnes nikdo jiný, než řebříček obecný, řečený yva.   

Autor: