Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Chceme vyrábět nejlepší chilli omáčky na světě, ale udržitelně, říká zakladatel Palíto

Omáčka z chilli papriček Sriracha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Omáčka z chilli papriček Sriracha | foto: Shutterstock

Nejdříve chilli papričky pěstovali pronajatých sklenících v jednom zahradnictví nedaleko Mělníka. První paprička, kterou Daniel Všetečka vypěstoval ještě u babičky na zahrádce, byla Naga Bhut Jolokia, tehdy nejpálivější paprička světa. Dneska spolu se svým bratrem Janem a Martinem Kheilem mají značku Palíto a vyrábí chilli omáčky, které získávají ceny i na světových soutěžích.

Lidovky.cz: Co je stěžejní filozofii Palíto? A co vlastně chcete dělat?
Naší hlavní myšlenkou je vyrábět chilli omáčky, které budou bez chemických konzervantů a přísad. Nechceme omáčky nastavovat vodou, nebo zahušťovat xanthanem apod. Zároveň si chceme pěstovat vlastní chilli papričky, tak abychom mohli co nejvíce ovlivnit výslednou kvalitu papričky (aby se sklízela, když je skutečně zralá) a nebyla příliš chemická.

Daniel Všetečka

Daniel Všetečka

Lidovky.cz: V poslední době je udržitelnost velice důležitým faktorem, jaký postoj k tomuto tématu zaujímáte vy a jak strategii či trend udržitelnosti naplňujete?
Naším cílem je využívat maximální přírodní obnovitelné zdroje pro pěstování paprik. Využití dešťové vody, biologické ochrany nebo koňského hnoje jsou toho důkazem. Snažíme se z každé rostliny za její životní cyklus dostat co nejvyšší sklizeň s maximální kvalitou plodů, než pěstovat vyšší počet rostlin s nižší výtěžnosti, což způsobuje vyšší nároky na potřebu neobnovitelných zdrojů. 

Lidovky.cz: Mimo pěstování chilli papriček se zabýváte také jejich zpracováním. Jaké jsou vaše plány v této oblasti?
Nyní vyrábíme tři typy výrobků. Pálivé a nepálivé omáčky. A ochucovadla v podobném stylu jako Tabasco. Nyní se chceme zaměřit na optimalizaci obalu - velikosti a designu. Rozšířit výrobní řadu o jiné typy výrobku, ale podobné omáčkám. Začali jsme 3 typy omáček (rajčatová, švestková, mangovo-hořčičná), které byly vyráběny z těch nejpálivějších papriček světa. Postupně jsme portfolio rozšířili o méně pálivé omáčky (Barbecue, Jalapeňo a Chipotle salsa, Pečený česnek s chipotle). Těchto 7 omáček jsme schopni vyrobit po celý rok. Dále vyrábíme omáčky typu Tabasco (fermentovaný základ chilli papriček se solí a octem) a také za studena lisované štávy z papriček. Tyto omáčky vyrábíme sezoně vždy po sklizni. 

Pálivé papričky

V následujícím roce chceme papričky začít prodávat i sušené a nakládané a také nabídnout semínka chilli a pomůcky s pěstováním. Do budoucna bychom rádi vytvořili tři nové omáčky v mexickém stylu z mexických druhů papriček (habaneros, Jalapeňos, Chille de Arbol) Tyto omáčky bychom rádi úplně oddělili od Palíta (jiný název, design). Tyto omáčky bychom rádi nabídli spíše do zahraničí a místní latinskoamerické komunitě. 

Daniel Všetečka a jeho chilli papričky
Chilli paprička

Lidovky.cz: Pomalu se rozvíjíte, rostete, podnikání v zemědělství také potřebuje technické vybavení, které umožňuje rozšíření... v jaké fázi vývoje jste nyní?
Optimalizace výroby a zvýšení pěstebních ploch je velmi důležitým krokem pro naši rodinnou firmu. Jmenovitě potřebujeme dvouplášťový kotel, sušičku a konvektomat. Abychom byli schopni dostát závazku, že omáčky budeme vyrábět z vlastní produkce papriček, musíme rozšířit pěstební plochy, a proto bychom druhou část vybraných financí využili na stavbu nového fóliovníku. Jelikož nejsme příznivci bankovních úvěrů a nechceme se zadlužovat, zvolili jsme formu crowdfundingu a věříme, že právě základna našich věrných i nových zákazníků nám dokáže pomoci, motivací je drobný i větší dar a samozřejmě pocit z dobrého skutku.

Kdo stojí za Palíto?

Palíto založili Daniel Všetečka, Jan Všetečka a Martin Kheil. S nápadem přišel Všetečka a první dva roky se tomu věnoval jako koníček ke škole a příležitostný přivýdělek. Poté odjel na 10 měsíců do Španělska na Erasmus, kde poznal Martina Kheila. Po návratu vstoupili do podnikatelského inkubátoru na ČZU Point One, kde absolvovali řadu workshopů, soutěží a prezentací před lidmi z oboru. Dali svému nápadu jasnou podobu. Založili firmu a začali pěstovat chilli papričky v pronajatých sklenících v jednom zahradnictví nedaleko Mělníka. Ačkoliv příliš nevěděli do čeho jdou podařilo se jim v loňském roce sklidit přes 700 kilo chilli papriček, mezi kterými bylo i několik stovek těch nejpálivějších papriček světa.

Daniel Všetečka je sám je takovým konzumentem chilli, že firmu obstojně reprezentuje i na celostátních soutěžích v pojídání chilli. V Praze už bodoval v několika soutěžích v pojídání pálivých pokrmů a to Plechová huba (1. místo 2015, 3. místo 2016, 2. místo 2017, 2. místo 2018) a Chillifest na smíchovské náplavce (1. místo 2017, 1. místo 2018, 1. místo 2019), také zvítězil i na Chillifestu v Břeclavi (3. místo 2018). Ceny ovšem nesbírají pouze v pojídání chilli, ale také za omáčky. V roce 2017 získali 2. místo v soutěži o výrobek roku na brněnské akci Apetit a Chilllibraní s mangovo-hořčičnou chilli omáčkou. Mnohem úspěšnější byl však rok 2019 kdy zabodovali až za oceánem. V soutěži The world hot sauce awards získali 2 stříbrné medaile: v kategorii chipotle s omáčkou Chipotle s pečeným česnekem a v kategorii fruit based se švestkovou chilli omáčkou Naga Bhut Jolokia.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...