Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi krokodýly nejedí, zdůvodňuje znojemská farma svůj konec

Jídlo

  6:10
JEVIŠOVICE (ZNOJEMSKO) - Porážet krokodýly začala Krokodýlí farma podniku Agro Jevišovice na Znojemsku před rokem. Na porážku podnik poslal asi 160 zvířat. Velkou část masa se ale nepodařilo prodat, a tak skončila v kafilérii.

Filátko z krokodýla (U Bílé krávy) foto: Grand Restaurant Festival

Ztráty budou činit až statisíce korun. Zprávu zveřejnila v sobotu Česká televize (ČT). Firma patří do holdingu Agrofert, jehož majitelem je ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Krokodýly přivezl před deseti lety podnikatel Bohumír Rada, který chtěl postavit pavilon s osmi stovkami plazů. Nezískal ale stavební povolení a zadlužené družstvo převzal Agrofert.

Poté firma dlouho usilovala o vydání novely vyhlášky umožňující porážku krokodýlů, kterou nakonec stát schválil začátkem loňska. Zhruba po roce ale chov na maso končí, údajně kvůli nezájmu. "Ztráty se budou určitě pohybovat ve výši desetitisíců, možná i statisíců korun za toto maso," řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Maso bylo dražší než z ciziny

Jeden z odběratelů ale televizi řekl, že krokodýlí maso ze Znojemska bylo dražší než dovážené ze zámoří. "Mysleli jsme si, že cena bude podstatně nižší než u masa dováženého z Afriky, ale ta cena byla vyšší," uvedl provozovatel pražské restaurace Mount Steak Restaurant Martin Novák. Jeho podnik se proto později vrátil opět k zahraničním dovozcům masa.

Na jevišovické farmě nyní zůstalo z původních zhruba dvou stovek krokodýlů asi 40 zvířat. Společnost si je chce nechat alespoň na ukázku pro turisty.

Někteří z krokodýlů skončí zřejmě na talířích labužníků.

Někteří z krokodýlů skončí zřejmě na talířích labužníků.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Financial accountant / Účetní

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Praha

Mohlo by vás zajímat