Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Jídlo

Víc než jen karbanátek. Jak na rozebraná skotská vejce, poradí Pavel Drdel

Skotská vejce rozložená na prvočinitele. Mleté vepřové maso, ztracené vajíčko, máslo a petrželka foto: pavel

Skotské vejce – stejně jako to tolik oblíbené čokoládové – ukrývá to nejlepší uvnitř. V tomto případě voňavý, zlatavý, měkounký žloutek. Ovšem jen je-li správně připravené! Jak na to?
  5:00

Ne nepřekvapivě nejspíš vůbec nepochází ze Skotska. Podobně jako ve Španělsku o našem ptáčku plněném vajíčkem, uzeninou a kyselou okurkou jakživa neslyšeli, ani skotské vejce není nic, na co by se na severu Británie stály fronty.

Všichni ale víme, co si pod tímhle souslovím představit – a málokdo téhle dobrotě, třeba když ji objeví na lístku oblíbené restaurace, dokáže odolat. Kdo by přesto tápal: skotské, jinak taky pštrosí vejce je vařené, pošírované či podobně upravené vejce zabalené do fáše z mletého masa, obalené ve strouhance a nakonec pozvolna pečené anebo smažené, případně – zkombinováním obou metod – předsmažené v tuku a následně dopečené v troubě.

Pavel Drdel

Strakonický rodák a šéfkuchař populární restaurace Sůl a řepa propojuje gastronomii s přírodou. Vaří z lokálních a čerstvých surovin, spolupracuje s místními dodavateli. Nakládá, fermentuje, suší a snaží se pracovat šetrně a beze zbytku. 

Pavel Drdel

Některé zdroje tvrdí, že „Scotch eggs“ skutečně vymysleli na Britských ostrovech, a sice v londýnském lahůdkářství Fortnum & Mason počátkem 18. století s tím, že se brzy dostalo i do dalších koutů impéria včetně Indie (kde do masa místo petržele dávají tolik oblíbený koriandr). Jiné prameny vejce obalené masem situují na sever Afriky, případně znovu do Indie a k tamním – skotským – regimentům. Laskavý čtenář nechť si ráčí vybrat, která z verzí je mu nejbližší, přízvisko „skotské“ každopádně vejci v mletém mase nejspíš už nikdo neodpáře.

V řadě domácností přicházejí skotská vejce ke slovu hlavně ve dnech bezprostředně následujících po Velikonocích – coby jedna z cest, jak zužitkovat kolednické přebytky. Ideální konzistence vajíčka, které na sebe následně vezme podobu ne nepodobnou karbanátku, ale je jiná – polotekutá, blížíce se spíš vejci naměkko anebo na hniličku než skrz naskrz uvařeným kusům.

Naměkko

Důležitost správně, tedy ne zcela uvařených vajec coby jednoho z klíčových kroků přípravy skotských vajec připomíná i šéfkuchař Pavel Drdel: „Musí být uvařená tak, aby žloutky byly ještě tekuté.“ Jak k optimální konzistenci dospět, je jen na vás: na výběr je třeba „líná“ metoda vložení vajec do studené vody, v níž se zvolna přivedou k varu, vzápětí stáhnou z plamene a nechají v horké vodě „dojít“; celkem asi deset až dvanáct minut. Vajíčka lze ale samozřejmě taky prostě uvařit naměkko, tedy cca pět šest minut v bujaře vroucí vodě. „Já mám nejraději metodu pošírování, a to nejen u tohoto druhu receptů,“ pokračuje Pavel Drdel, „je rychlá, šetrná a dokonalý výsledek zaručen.“

Jak na to? V menším rendlíku přiveďte k varu vodu, přidat můžete taky lžíci octa (pomáhá srážlivosti vajec). Nesolte, ale jakmile se voda přiblíží k varu (řečí čísel: má asi 75–85 stupňů), rychle ji zamíchejte, třeba lžící nebo vařečkou, a zhruba doprostřed vyklepněte celé vejce.

Ideální je, pokud vajíčko v ten moment už máte připravené, třeba v menší misce nebo na talířku, a jen ho necháte do vytvořeného víru sklouznout. Právě vír se postará o to, aby bílek žloutek rovnoměrně obalil, případně je možné mu trochu pomoct připravenou lžící/vařečkou. Jakmile je bílek pevný, stáhněte plamen úplně a vajíčko nechte takzvaně dojít, tentokrát asi dvě minuty.

Pro začátek připravujte pošírovaná vejce postupně, tedy jedno po druhém: povařte, odstavte, vyjměte a tak pořád dokola. Jakmile získáte s přípravou větší jistotu, můžete do víru (ovšem ve větším kastrolu) spustit vajec i víc. V každém případě je, uvařená, vzápětí zchlaďte, nejlíp ve vodě s ledem, var se tak zastaví; a pokud byla uvařená klasicky ve skořápce, samozřejmě je taky oloupejte (ano, jsou křehká – pomůže občasné ponoření do vody).

Fólie pomůže

Obalování mletým masem není úplně snadná disciplína a chce trochu cviku: znovu pomůže studená voda – maso se nebude tak lepit na ruce; využít můžete taky potravinářskou fólii. Cílem je relativně tenká, a přitom souvislá vrstva masa – bílek by nikde neměl vykukovat. Nakonec uhladit, trojobalit a usmažit, případně upéct.

Lenivější nebo začínající kuchaři ovšem můžou obalení masem vynechat a v duchu oblíbené dekonstrukce zachovat chutě, vůně, a tedy i všechny složky klasického receptu, ale připravit je do velké míry zvlášť. Takový zjednodušený postup přípravy skotských vajec podle Pavla Drdela najdete v rámečku.

ROZEBRANÉ SKOTSKÉ VEJCE

Ingredience

■ 450 g mleté vepřové plece

■ 250 g mletého hovězího krku

■ 150 g uzené vepřové kýty

■ sůl, pepř

■ mletý kmín

■ 150 g másla

■ vývar z uzeného masa (250 ml)

■ 4 ztracená (pošírovaná) vejce

■ nakládaná cibulka

■ čerstvé bylinky

1. Uzenou vepřovou kýtu uvaříme do poloměkka a necháme vychladnout, pak nastrouháme nahrubo. Na pánvi rozpustíme asi 30 g másla, přidáme kýtu, posekané bylinky a vše prohřejeme, aby se chuť masa a bylinek prolnula. Vývar zredukujeme na polovinu a do ještě horké redukce zašleháme zbylé máslo. Nesolíme.

2. Vepřové a hovězí maso přendáme do mísy, osolíme, opepříme, přidáme kmín a promneme. Tvoříme silnější karbanátky a zprudka orestujeme na grilu nebo na pánvi, aby uprostřed zůstaly růžové. Necháme chvíli na teplém místě odpočinout, aby při krájení šťáva z masa nevytekla.

3. Nakrájené maso skládáme do hlubokého talíře, přelejeme omáčkou, přidáme ztracené vejce, uzené maso a naloženou cibulku. Ideální přílohou jsou pečené brambory.