Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Káva zdraví neškodí, šálek denně si mohou dopřát i těhotné ženy

Káva - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Káva - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Mají-li ženy kávu rády a jsou zdravé, mohou denně vypít až tři šálky, řekl gynekolog a sexuolog Zlatko Pastor. Jeden šálek podle něj nevadí ani v těhotenství, neohrozí ženu ani plod. Ideální je v tomto období bezkofeinová varianta.

Pastor upozornil, že kofein je i v energetických nápojích, ženy by si to měly hlídat. Nápoje pijí i malé děti, pro ně není kofein vhodný.

"Pozitivní přínos kávy je v tom, že dělá člověku dobře, stimuluje ho. Je to společenský nápoj, posezení u kávy je spojeno s relaxací," shrnul Pastor. Z hlediska sexuologického žádný zásadní přínos nevidí, káva není afrodiziakum. "Určitě ale je větší šance, že partner nebo partnerka při sexu neusnou, když si předtím dají dobrou kávu," podotkl.

Podle odborníka na zdravou výživu docenta Pavla Kohouta, který je garantem Institutu kávy, má káva příznivé zdravotní účinky a má i funkci společenskou. Dětem ji nedoporučuje hlavně kvůli její funkci společenské, aby si nezvykaly vysedávat po kavárnách.

Dospělí by podle Kohouta ale měli vyzkoušet různé druhy a úpravy kávy a naučit se kulturu pití kávy. "Je škoda, že v ČR není více kaváren vídeňského typu, kde si člověk sedne, přečte noviny, popřemýšlí a nikdo ho nevyhazuje," řekl a připomněl, že právě v těchto kavárnách vznikla velká literární a hudební díla. "K této kultuře bychom se měli vrátit," řekl.

Lidé s vyšším tlakem mohou pít jen jeden šálek denně
Kohout přiznal, že je garantem Institutu kávy právě proto, aby pomohl bořit mýty s kávou spojené. "Není to takový démon, jak to někdy podle těchto mýtů vypadá, ale není to ani všelék," upozornil.

Káva podle řady studií snižuje riziko demence a cukrovky druhého typu, která souvisí s obezitou. Mírně snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Zdravý člověk může vypít čtyři až šest šálků denně. Lidem s vyšším tlakem dovolují lékaři jeden šálek denně.

Vyvarovat by se jí měli lidé s trávicími problémy, protože zvyšuje tvorbu kyseliny solné v žaludku a zhoršuje vředovou chorobu. Sama káva ji ale nevyvolá. Zdravému člověku nevadí vyšší tvorba kyseliny solné, naopak pomůže zabít bakterie, které by mu mohly škodit.

Otrava kávou
Pro zdraví je bezpečné přijmout 200 až 300 miligramů kofeinu denně, zdraví ohrožuje 900 až 1000 miligramů, pokud jsou přijaty v krátké době, což hrozí z energetických nápojů. Otrava kofeinem se projeví zrychlením tepu, když stoupne nad 180, je nutné vyhledat lékaře. Podá léky na srdce a pro uklidnění, Kohout se prý už s takovými případy v ordinaci setkal.

První zprávy o vlivu kávy na lidský organismus jsou zhruba z roku 1820, kdy německý vědec Friedlieb Ferdinand Runge napsal, že v semenech kávy je alkaloid kofein povzbuzující činnost srdce, mozku, nervů, ledvin a svalů.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...