Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kuchaři se chystají na Hrad. Je to takový čundr, říká Paulus

Jídlo

  7:15
Za pár dnů vypukne jeden z největších gastronomických festivalů Prague Food Festival. Královskou zahradu Pražského hradu obsadí šéfkuchaři nejlepších restaurací, aby návštěvníkům nachystali vybrané delikatesy domácí i zahraniční kuchyně. Tady je malá ochutnávka toho, co chystají.

Zakladatel a organizátor Prague Food Festivalu Pavel Maurer s michelinským šéfkuchařem Romanem Paulusem. foto: Lidovky.cz

Šéfkuchař Pavel Sapík z restaurace Terasa U Zlaté Studně, která vyhrála první místo v Maurerově výběru pro letošní rok, si připravil předkrm v podobě mousse z farmářského kozího sýra s marinovaným zeleným chřestem z farmy Hostín u Vojkovic a pikantním medovým sosem. Jako hlavní chod bude podávat vepřovou panenku "sous vide" s omáčkou z uzených kostí. "Panenka je dlouze tažená přes noc, to je důležité," říká Sapík. Sladkou tečkou na konec bude švestkový koláč s domácí rumovo-rozinkovou zmrzlinou. "Jako bonus máme připravené i domácí pralinky tří příchutí, hruška, šampaňské a čokoláda," dodává.

Šéfkuchaři připravili ochutnávku Prague Food Festivalu. Zleva Roman Paulus z Alcronu, Sofie Smith z Le Patio a Pavel Sapík z restaurace Terasa U Zlaté studně.

Jeho kolega šéfkuchař Roman Paulus z Alcronu zase láká návštěvníky na konfitovaný vepřový bůček z farmy Jelcovy Lhotky s čočkovým ragú. Také on sází na pomalu pečené maso. "Vepřový bůček se naloží do bylinek, do soli a do koření, nechá se přes noc marinovat a potom se dá do vepřového sádla a při 80 stupních necháme tak 8 až 9 hodin pomalu péct," vysvětluje tajemství skvělého bůčku Paulus. "Většinou když jdeme z práce domů, tak maso šoupneme do trouby a vytáhneme ho dopoledne," dodává. Poté ho vyndají ze sádla, zatíží, aby se z masa sádlo vylisovalo. "Za studena krájíme, potom maso znovu opečeme a podáváme s omáčkou," vysvětluje Paulus.

Radisson Blu, La Rotonde: Konfitovaný bio vepřový bůček z farmy Jelcovy Lhotky s čočkovým ragú.

Pokud patříte mezi ty, kteří si na pečeném bůčku nejvíce cení propečené křupavé kůže, nebudete zklamaní. Kuchařský tým pod vedením Romana Pauluse toto řeší jednoduchým fíglem: "Křupavý bůček na Hradě asi nevytvoříme, proto jsme kuži stáhli, potom ji uvaříme, usušíme, namele a na pánvi osmažíme," vysvětluje Paulus, který pak křupavé hobliny sype na bůček. Standardně prý také připravují chipsy z bůčku, což jsou smažené větší kousky kůže, které se pak dají chroupat. K bůčku bude tým z Alcronu servírovat čočkové ragú a karamelizované cibulky. Jako pití je ideální dobře vychlazené pivo. Dezert se loni osvědčil, proto i letos se hosté mohou těšit na zářivé barevné makronky.

Prague Food Festival:

Šestý ročník gastronomické akce Prague Food Festival se uskuteční od 25. do 27. května v Královské zahradě Pražského hradu. Jeho motto je "Mysli globálně, papej lokálně". Těšit se můžete na vybrané delikatesy domácí i zahraniční kuchyně, ochutnávky vín, piva, ale i speciality připravené z hmyzu. Nebudou chybět ani show známých šéfkuchařů.

Vstupné stojí v předprodeji 400 korun a návštěvníci za tuto částku obdrží i balíček 10 "grandů" v hodnotě 250 korun na základní ochutnávku. Vstupné na místě je za 450 korun. "Některé časy jsou již vyprodané. V pátek je volno až od 16 hodin, sobota je plná skoro celá, doporučujeme návštěvu od 18 hodin, neděle je vyprodaná od 12 do 16 hodin, dále je volno," upozornila za organizátory Monika Maurerová. Ti, co si koupili vstupenky v předprodeji, by měli podle ní dodržovat vstupní místa. "Je jich několik, tak ať se zbytečně netvoří fronty," říká.

Více informací najdete ZDE

Hovězí pomalu vařené na indonéský způsob, rýže s příchutí kurkumy a limetkových listů, ananasová čalamáda.

Mousse z farmářského kozího sýra s marinovaným zeleným chřestem, pikantní medový sos.

Pokud byste chtěli ochutnat něco exotičtějšího, vsaďte na pomalu vařené hovězí na indonéský způsob, které přichystala šéfkuchařka s irsko-asijskými kořeny Sofie Smith z Le Patia. Hovězí maso pochází s farmy Statek Hlinky a spolu s rýží s příchutí kurkumy, limetkových listů a ananasovou čalamádou Rojak tvoří neobvyklý a chuťově výrazný zážitek. "Kuchyně Sofie Smith je opravdu fussion, tedy vzájemně mísí prvky různých tradic," říká zakladatel a pořadatel festivalu Pavel Maurer.

A jak se sami kuchaři na vaření na Hradě těší? "Jo, těším se, je to jako když jedeme s klukama na čundr. Tři dny sice budeme šílet, ale je to zábava," říká michelinský šéfkuchař Paulus.

Autor: