Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Chléb opředený pravdivými i falešnými pověstmi

Jídlo

  7:05
Chléb se často stává nepřítelem číslo jedna, jestliže se chystáme shodit nějaké ty kilogramy. Brání nám ale chléb skutečně v hubnutí?

Podávejte na tmavém kvasnickovém chlebu foto: Dagmar Heřtová

Chléb, základní potravina a pilíř francouzské gastronomie, je opředen zažitými představami. Jde ale o to, do jaké míry jsou tyto představy podložené, či nikoli. Falešná je představa, že se po chlebu tloustne. „Jestliže ho sníme hodně, může se po něm tloustnout, stejně jako po jiných jídlech. Je to tedy otázka množství,“ říká lékařka a nutriční terapeutka Nina Cohenová-Koubiová deníku Le Figaro.

Musíme mít také na mysli, že se chléb přiřazuje k dalším škrobnatým potravinám, které během dne zkonzumujeme. Pozor tedy na bílý chléb, jehož mouka obsahuje škrob, tedy molekuly glukózy, která vede ke zvýšení hladiny inzulínu. To má za následek, že po půl hodině máme hlad.

Pozor je třeba rovněž dávat na to, co spolu s chlebem jíme. Ale ten, kdo si vezme dva plátky celozrnného chleba ráno a třeba i třetinu bagety v poledne, z toho neztloustne. Tělo škroby potřebuje. 

Chléb je po ránu zdravější než cereálie

Naopak pravdu mají ti, kdo jsou přesvědčeni, že je lépe posnídat něčím namazaný chléb, než si dopřát cereálie, píše francouzský deník Le Figaro. Jde o zásadní otázku, co je správné dát si ke snídani. Cereálie, ovoce či chléb? „Chléb ke snídani je velmi vhodný. Doporučuji jej více než průmyslově vyráběné cereálie, které obsahují hodně cukru,“ říká Cohenová-Koubiová. Chléb udržuje vyšší a dlouhodobější glykémii než cereálie, po nichž máme dříve hlad. A jestliže si namažeme chléb máslem, zpracováváme pomaleji sacharidy, což je pro organismus lepší.

Rovněž je třeba myslet na to, abychom střídali různé druhy chleba a zejména dávali přednost chlebu celozrnnému. Třetina bagety nebo tři plátky celozrnného chleba jsou pro snídani tím správným množstvím.

Kdo si někdy nevyčítal, že si v kanceláři dává k obědu sendvič? „Nejsou k tomu žádné důvody. Jde o vyvážený pokrm,“ podotýká Cohenová-Koubiová. Sendvič obsahuje škroby a pokud jsou v něm třeba plátky šunky nebo kuřete, tedy i bílkoviny, a když se k němu přidá několik rajčat nebo salát, máme rovněž přísun zeleniny. Když si ho dáme v poledne s vodou a kouskem ovoce, je to v pořádku. Jen musíme myslet na to, abychom si ho neobohacovali tuky nebo omáčkami, například majonézou, pak by byl sendvič příliš kalorický. Můžeme si ho dovolit dvakrát nebo třikrát týdně. Navíc je to praktické jídlo, protože je rychle připravíme.

Celozrnný chléb pro zdravé trávení

Může chléb přispívat k dobrému trávení? U některých lidí s trávicími problémy prý může být chléb vhodný. „Na dobrém trávení se podílí především vláknina. Tu nacházíme zejména v ovoci a zelenině. Když tyto potraviny jíme v dostatečném množství, je naše trávení plynulé a zdravé. Celozrnný chléb spolu s dostatečným přísunem tekutin může mít na trávení vliv, ale ve srovnání s ovocem a zeleninou velmi malý,“ podotýká Cohenová-Koubiová. A pozor, někteří lidé nemusejí celozrnný chléb snášet. 

Je ideální svačinou čokoládový chléb? Nikoli. „Ke svačině si můžete dát dva nebo tři čtverečky čokolády, nejraději hořké, protože ta je méně mastná. Nemůžete ale dávat celé tabulky do chleba. Když jsou čtyři hodiny odpoledne a máte trochu hlad, dejte si raději dva nebo tři plátky chleba s jogurtem nebo ovocem: organismus má každé tři hodiny dostat něco k snědku. Nejlépe je dát si ke svačině mléčný výrobek a ovoce. Když nahradíte jedno nebo druhé chlebem, nic se nestane. Na vaši linii to nebude mít žádný vliv,“ dodává terapeutka Cohenová-Koubiová.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!