Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Nejdražší pivo vyrobené v Česku? Vyvolávací cena je 3500 korun

Pravděpodobně nejdražší pivo vyrobené v Česku se draží v Ostravě a Hlučíně na Opavsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravděpodobně nejdražší pivo vyrobené v Česku se draží v Ostravě a Hlučíně na Opavsku. | foto: ČTK

OSTRAVA Pravděpodobně nejdražší pivo vyrobené v Česku se od středy draží v Ostravě a Hlučíně na Opavsku. Vyvolávací cena třílitrové láhve se zlatými šupinkami je 3500 korun. Výtěžek z prodeje dvou lahví bude věnován na charitativní účely.

"Je konec roku a taky čas udělat něco dobrého. Každý rok jsem před Vánocemi přispíval na činnost spolku Care. Letos jsem se rozhodl udělat něco většího," vysvětlil Marek Pietoň ze společnosti Pivo Franc důvody netradiční aukce.

Speciální třílitrové lahve naplněné zlatým pivem Re, které se jmenuje po egyptském bohu slunce, jsou vystaveny v prostorách pivovaru v Hlučíně a zámku v Ostravě-Zábřehu. "V každé lahvi je zlato za 900 korun. Jde o 0,5 gramu certifikovaného čtyřiadvaceti karátového zlata. V ceně zlata jsou ale započítány i náklady na výrobu šupinek. Ty se opakovaně tepou a technologie jejich výroby je nákladná," vysvětlil Pietoň.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle něj jde rozhodně o nejdražší pivo vyrobené v Česku. "Možná i na světě. Podle mého názoru bylo dosud nejdražší světové pivo ze skotského pivovaru Brewmeister Brewery," řekl. Tento nápoj má 65 procent alkoholu a láhev o objemu 330 mililitrů stojí v přepočtu asi 1250 korun. "U nás se zatím nejdražší speciální pivo prodávalo za cenu okolo 1000 korun," poznamenal ostravský sládek.

Zlaté šupiny nemohou tělu uškodit, uklidňuje sládek

Výrobní náklady na jednu láhev přesáhly 1200 korun. "Nejdražší položkou bylo zlato, pak speciální láhev a nakonec samotný kvasnicový ležák," řekl. Zájemci mohou piva dražit na internetu. Své nabídky mohou přihazovat do konce roku. Výtěžek půjde spolku pro spolupráci při rozvoji a humanitární pomoc Care a projektu Dárky pro život, který zaštiťuje Dětský fond Organizace spojených národů UNICEF.

Napít se skutečně zlatavého moku lidé strach mít nemusí. Zlaté šupiny jsou totiž tak jemné, že se při dotyku rozpadají na jemný prach. Lidskému tělu nemůže kov uškodit, protože je netečný. Už v dávných dobách se používal na zdobení pokrmů. "Zlaté vločky byly používány už v Egyptě nebo šlechtou v středověké Evropě jako dekorace na jídlo a pití ve formě listů, vloček nebo prachu. Aby hostitelé poukázali na své bohatství anebo ve víře, že něco tak cenného a vzácného musí mít prospěšné účinky pro naše zdraví," řekl. Navíc i staré východní kultury věřily, že zlato blahodárně působí na zdraví člověka.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...