31. ledna 2015 6:23 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Nejlepším šéfkuchařem na světě se stal Nor

Porotu nakonec přesvědčil norský reprezentant Orjan Johannessen svou variací na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porotu nakonec přesvědčil norský reprezentant Orjan Johannessen svou variací na... | foto: Photos Le Fotographe

Jedna z nejprestižnějších kuchařských soutěží Bocuse d’Or na světě má vítěze. Nejlepším šéfkuchařem se stal Orjan Johannessen z Norska.

„Soutěž představuje špičkové šéfkuchaře z celého světa. Všichni kandidáti podstoupili dlouhou a náročnou přípravu, jejíž cílem bylo skloubit techniku s uměleckým talentem,“ vysvětluje zakladatel soutěže Paul Bocuse. Sám patří mezi největší osobnosti současné gastronomie.

Porotu nakonec přesvědčil norský reprezentant Orjan Johannessen svou variací na...

Světového finále se ve francouzském Lyonu se zúčastnilo 24 nejlepších šéfkuchařů z celého světa. Největší kuchařské události předcházelo šedesát národních soutěží a tři kontinentální klaní v Evropě, Asii a Latinské Americe. Aktuální cyklus soutěže trval 18 měsíců a začal již v roce 2013. Soutěž je někdy přirovnává k mistrovství světa pro šéfkuchaře. Na stříbrnou příčku v napínavém finále dosáhl Philip Tessier z USA. Bronzovou sošku si odvezl Tommy Myllymaki ze Švédska.

Porotu nakonec přesvědčil norský reprezentant Orjan Johannessen svou variací na téma perlička a pstruh. Jeho pokrmy zabodovaly po chuťové i vizuální stránce. Letošní výběr ingrediencí padl na perličku z francouzského regionu les Landes a říčního pstruha z jižní Francie. Ve svých pokrmech museli šéfkuchaři využít čerstvé suroviny, které nakoupili na tržišti přímo v areálu soutěže.

Nejlepším šéfkuchařem na světě se stal Nor

Kromě chuti a prezentace pokrmu porota posuzovala i výtěžnost surovin, odpovědný přístup kuchaře k ingrediencím, zapojení regionálních specifik v receptu s masem a využití zeleniny v pokrmu s rybou, jež měla tvořit minimálně jeho polovinu.

apeAlena Pecháčková

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.