Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pivo si i po desítkách let zachovalo svoji barvu a chuť

Jídlo

  15:00
PŘEROV - Pivo si svoji nezaměnitelnou barvu a částečně také chuť dokáže udržet i několik desítek let poté, co je stočeno do láhve. Přesvědčili se o tom zástupci Pivovaru Zubr z Přerova, když v úterý poprvé ochutnali přerovské pivo staré zhruba 80 let. Historickou pivní lahev nedávno na půdě rodinného domu v nedalekém Hulíně našel Josef Hrabák.

Nálezce Josef Hrabák (vlevo) předává 80 let starou lahev s pivem Tomáši Pluháčkovi z podniku Zubr. foto: Pivovar Zubr

Hrabák ji věnoval Pivovaru Zubr, ve kterém byl pěnivý mok ve 30. letech minulého století uvařen. Odborníci prozkoumají její tekutý obsah a porovnají starou recepturu s tou dnešní.

Jaký je 80 let uleželý Zubr? Pivovarští jdou do akce

Ředitel Pivovaru Zubr Tomáš Pluháček v úterý uvedl, že nikdo z vedení pivovaru zatím neměl příležitost ochutnat tak staré pivo, takže na otevření lahve a degustaci jejího obsahu všichni čekali s napětím. „Pivo bylo samozřejmě bez pěny, ale barva byla zachována. Ochutnáním vzorku jsme zjistili, že i po té době je stále možné poznat, že se o pivo jedná, i přesto, že na běžné pití to určitě není. Přeci jen čerstvě natočenému pivu s bohatou pěnou a chmelovou vůní se nemůže nic rovnat,“ komentoval s úsměvem degustaci.

Pracovníci Pivovaru Zubr zároveň odebrali vzorky historického piva, které prozkoumají odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Díky moderním přístrojům a speciálním analýzám mohou zjistit zajímavé informace o použitých surovinách i výrobních postupech. „Doufáme, že se nám podaří o pivu zjistit některé údaje, které potvrdí podobnost receptury či používaných surovin u piva z doby první republiky a současného piva Zubr Grand,“ řekl Pluháček. Analýza vzorků bude dokončena v následujících týdnech.

Nález chtěl prodat

Podle vzhledu lahve a jejího uzávěru nalezené pivo pochází ze 30. let minulého století, kdy byl sládkem přerovského pivovaru František Stradiot. „Láhev jsme našli při vyklízení domku po tetě a podle vzhledu jsme usoudili, že se bude jednat o historický kousek. Nejprve jsem zvažoval, zda lahev přes internet nenabídnout nějakému sběrateli, ale nakonec jsem se rozhodl ji věnovat pivovaru, aby z ní mohlo mít užitek a radost co nejvíce lidí,“ řekl Hrabák.

Zhruba sto let staré lahve s pivem našli letos v dubnu dělníci při rekonstrukci pivovaru v Záhlinicích na Kroměřížsku. Pivo po dlouhých desetiletích nepěnilo a bylo mírně zakalené. Jeho chuť účastníci degustace přirovnali k suchému vínu. Vzorky byly odeslány do Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, jehož odborníci se při analýze zaměřili na kvalitu tehdy používaných surovin.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...