Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

První slámové víno z Prahy voní po růžích

Bílé víno - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílé víno - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Do prodeje jde vůbec první slámové víno z pražských vinic. Má sytě žlutou barvu a vonící po růžích. Celkem několik desítek litrů bílého vína ročníku 2009 a 2010 z vinic Botanické zahrady bude ke koupi ve dvoudecilitrových lahvích po 480 korunách za kus.

Milovníci sladkých dezertních vín si budou moci nové slámové víno koupit přímo ve viničním domku Botanické zahrady a podle vedoucího vinice Martina Beránka je kvalitativně srovnatelné s přírodně sladkými víny z Česka i ze zahraničí. V nabídce je "hutnější" ročník 2009 v počtu 200 lahví a 350 lahví "lehčího" ročníku 2010. Oba ročníky vznikly z kombinace hroznů Ryzlinku vlašského a Tramínu červeného.

Vysokou cenu Beránek vysvětluje tím, že slámové víno je nejen náročnější na přípravu, ale tvoří také jen zlomek celkové produkce vinařství s celkovou plochou tři hektary. "S kvalitou jsme velmi spokojeni, ale o rozšíření produkce tohoto vína zatím neuvažujeme. Je to jen spíš na doplnění tržního segmentu," dodal Beránek.

Slámové víno podle něj může být dobrou investicí. "Ovšem jen ve střednědobém horizontu. Díky vysokému podílu cukru bude víno ještě zrát. Takže vhodné k archivování je, ale jen tak na sedm až devět let," uvedl Beránek.

Slámové víno, které dostalo svůj přívlastek podle hroznů uchovaných v bedýnkách vystlaných slámou, je typické svým vysokým obsahem cukru a výraznou plnou chutí. Vzniká z velmi zralých hroznů, které po sklizni ještě tři měsíce uskladněné dozrávají a "sládnou". Poté už je jejich zpracování stejné jako u klasických vín.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...