30. dubna 2012 21:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vinaři demonstrovali proti Kalouskovi. S lahvemi vína v ruce

Vinaři ze Svobodné republiky Kraví hora přijeli 30. dubna 2012 na náměsti Svobody protestovat proti připravované dani z vina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vinaři ze Svobodné republiky Kraví hora přijeli 30. dubna 2012 na náměsti Svobody protestovat proti připravované dani z vina. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Z první demonstrace proti zavedení spotřební daně na tichá vína by mohl mít ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) radost. Jen na svém ministerstvu řídí několikrát víc úředníků, než bylo protestujících.

Na brněnské náměstí Svobody přišlo v pondělí navečer něco přes stovku lidí. Mezi nimi dorazili hlavně nespokojení recesisté z vinařské republiky Kraví hora v Bořeticích.

ČTĚTE TAKÉ.

“Další lidé ale vše sledují," míní Václav Petrásek, kravihorský čestný prezident "na furt". Právě on stál u zrodu myšlenky diskutovat nad smyslem daní nad sklenkami vína. Proto také všichni vinaři, kteří dorazili, svou láhev určenou na tento účel poctivě dovezli.

"Odmyslíme-li recesní charakter, je to vážný problém, který může připravit o práci až 20 000 lidí," zvážněl Petrásek. Připomněl, že navrhovaná daň deset korun za litr by zvedla ceny vín asi o 14 procent.

Vinaři v Česku

  •  Tuzemští vinaři za rok vyprodukují asi 70 milionů litrů vína, lidé v ČR jich ale vypijí 200 milionů litrů. Velká část se tak stále dováží, moravští a čeští vinaři se soustředí hlavně na kvalitu produkce
  • Téměř 95 procent tuzemských vinic je nyní v Jihomoravském kraji, vinařské odvětví podle odhadů zaměstnává kolem 20 000 lidí.
  • Na vinařství je napojená i turistika, ale také například folklórní akce. Vinaři tvrdí, že v případě zavedení daně by museli podporu kulturním akcím utnout, protože by museli daň platit i za rozdané víno.
  • Spotřební daň na víno většina vinařských států nevybírá, týká se to Německa, Itálie, Španělska, Rakouska, Slovenska i Maďarska. V poslední jmenované zemi ji zkusili zavést, ale zrušili ji.
  • Ve Francii vinaři odvádějí malou částku jako příspěvek na podporu vinařství - tak v tuzemsku fungují povinné příspěvky Vinařskému fondu.

Vinaři si přivezli i transparenty, například "Není truňk jako truňk (pivaři) Kalousku", "Nepřátelé vinařů: nemoci, špačci a Kalousek"  nebo "Když je hlava líná, vymýšlí dań z vína". "Militantnější" transparenty pak nesly slogany: "Trefte Mirka do hlavy flaškou vína z Moravy" nebo "Nepřestaňte bušit, musí tu daň zrušit."

Stát prý zatlačí vína do šedé ekonomiky
Tajemník Svazu vinařů Martin Půček připomněl, že náklady na zavedení daně by sahaly do stovek milionů korun. "Znamená to zavést daňové sklady, cejchované nádoby a další investice," konstatoval. Podle něj by se tak zdaleka nevybralo uvažovaných několik set milionů korun. "Část vín by se přesunula do šedé ekonomiky a vinaři by z ní neodváděli ani nynější daně, lidé by navíc začali pro víno jezdit zejména do Rakouska," podotkl.
Nápad s demonstrací přivedl na náměstí Svobody desítky lidí.

Plánované tisíce však protestovat nedorazily. Na lavičkách na náměstí však seděli i nevinaři, kteří si dokonce přinesli vlastní víno. "Je krásně, tak proč toho nevyužít. A ještě nepodpořit vinaře," svěřila se LN studentka Ludmila Bártková, která přišla i s kamarádkami.

Produkce vína - to je víc práce než u jiného alkoholu
Výrobci vína upozorňují, že návrh je nesmyslný. Podle nich je víno charakterem jiné než jiné druhy alkoholů vyráběné z kupovaných surovin. "Ať si někdo zkusí čekat ty roky, než vinohrad plodí - a pak o úrodu pečovat," popsal v diskusi v Brně jeden z vinařů.

Vadí jim i slib, podle něhož by malí vinaři byli osvobození - poukazují na to, že rozdíl v produkci mezi posledním osvobozenýma prvním neosvobozeným vinařem může být nepatrný, ale finanční rozdíly budou obrovské. Miroslav Kalousek tvrdí, že tak zdaní hlavně levná krabicová vína. Myšlenku osvobození už ale nepřímo kritizovali i v Bruselu. Případná daň by podle evropských úředníku totiž nemohla postihnout jen moravské vinaře.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V Bořeticích už možné dopady zavedení spotřební daně odhadli: daň by jen v této obci muselo platit asi 15 vinařů. Ministr financí kravihorské republiky proto aspoň symbolicky vyhlásil daňovou svobodu pro místní vinaře. Má na to právo. Funkci kravihorského ministra financí drží totiž také Kalousek - i když se křestním jménem jmenuje Leopold. Včera vyzval svůj pražský protějšek ke schůzce nad dopady daně.

Advantage Consulting, s.r.o.
DĚLNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč