26. června 2013 18:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

V restauracích pro chudé se podávají jídla jako ve VIP podnicích

Šéfkuchaři restaurace při práci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfkuchaři restaurace při práci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Řím Rajčata, česnek, tymián - příchozího vítají samé libé vůně. Jste v jídelně pro nejchudší Bon repas, kterou zřídily římské restaurace a obchody s potravinami s cílem bojovat zároveň proti krizi a zároveň proti plýtvání potravinami.

 "Samozřejmě, že to je dobré! Je to jídelna pro VIP. Máme tady předkrm, hlavní jídlo i dezert. Jako v trattorii," říká moldavský bezdomovec Alessandro. Jídelna při kostelu svatého Benedikta na jihu metropole nabízí samá výtečná jídla: každé ráno přiváží malá bílá dodávka balíčky ze slavného římského lahůdkářství Volpetti. Píše o tom agentura AFP.

Jídlo, které by se jinak vyhodilo, rozdají chudým

Jsou tu všechny výrobky a potraviny, které se den předtím neprodaly: pizza, chléb, těstoviny, maso, ryby. "A kuchaři se pak vždy rozhodují, co ten den uvaří podle toho, co jim z obchodu dodají," uvádí Patrizia, tajemnice faráře Fabia Bartoliho. V kuchyni se otáčejí tři kuchařky - dobrovolnice, které připravují pokrmy pro 35 chudých.

Asociace Bon Repas se zrodila v roce 2007 v Janově a před několika měsíci se rozšířila do Říma. Jejím cílem je reagovat na stále křiklavější paradox, kdy na jedné straně stoupá počet lidí, kteří se nemají za co najíst, a na druhé straně stále roste plýtvání potravinami. Italové letos museli snížit své výdaje na potraviny o tři procenta. A každý rok se do popelnic vyhodí šest milionů tun potravin.

ČTĚTE TAKÉ:

Asociace začíná tím, že kontaktuje nějakou restauraci nebo obchod a informuje je, že by o jídlo a potraviny, které se nespotřebují, měla zájem farnost nebo jídelna v blízkém okolí. Restauratér nebo obchodník se pak s komunitou dohodne o dodávkách zdravotně nezávadných neprodaných potravin, a to jednou nebo několikrát týdně.

K projektu se přidávají významné italské restaurace

Dnes se v Římě k projektu připojilo na třicet restaurací, barů a obchodů. Mezi nimi jsou značky známé celému Římu: královna tiramisu cukrárna Pompi, sportovní klub a restaurant z konce 19. století Tiro al Volo či lahůdkářství Gargani a Volpetti.

"Tato iniciativa má velký význam: dobročinnost obchodníků tak pomáhá uspokojovat potřeby nejchudších," vysvětluje Fabio Bartoli. Každý dává podle možností: módní restaurant Strabbioni v centru města připravuje třikrát týdně šest jídel pro bezdomovce na nádraží Termini.

Restaurant klubu Tiro al Volo dodává každé pondělí ráno jídelně při kostelu San Bellarmino zbytky z nedělních večerních bufetů. "Někdy to nestačí, a tak honem nechám něco připravit, například dva plechy koláčů," říká prezident klubu Michele Anastasio Pugliese.

Nic to nestojí, jen trochu času

Lahůdkářství Volpetti posílá jídlo denně: vždy večer, než zaměstnanci stáhnou rolety, zabalí vše, co se ten den neprodalo. "Nic nás to nestojí, jen trochu času. Dnes je to nutnost, chudých je stále více," vysvětluje zaměstnanec lahůdkářství Donato Sarzarulo. V těchto jídelnách tvoří polovinu "zákazníků" bezdomovci, zbytek "noví" chudí, konstatuje šéf Bon repas Gregorio Fogliano. Chce distribuovat ročně 110 000 jídel po Římě.

Malou jídelnu při kostelu svatého Benedikta navštěvuje i osmapadesátiletý Guiseppe, jeden z italských "nových chudých". "Byl jsem zlatník, ale zadlužil jsem se a přišel o všechno. Už dva roky spím ve svém voze. Přes den se najím tady a večer chodím do supermarketů, kde nepozorovaně kradu chleba," přiznává.

ČTK, Lidovky.cz

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz