Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouzské restaurace musí přiznat, zda vaří z čerstvých potravin

Jídlo

  14:00
PAŘÍŽ - Francouzský parlament se rozhodl přinutit restaurace, aby přiznávaly zákazníkům, zda nabízené pokrmy přímo vyrábějí ve své kuchyni anebo jsou například z mražených polotovarů. Odhlasoval proto povinnost označovat nabídku na jídelních lístcích slovy "fait maison" (vyrobeno na místě), čímž je rovněž myšleno, že z čerstvých potravin.
Gastronomie - ilustrační foto.

Gastronomie - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Zpřísnění podmínek pro provozování pohostinství podpořili podle agentury AFP poslanci napříč levicovým i pravicovým spektrem parlamentu ve snaze chránit dobré jméno francouzské gastronomie ve světě. A učinili tak za okolností, kdy stále více restauratérů přiznává, že svoje pokrmy chystá z polotovarů a mražených ingrediencí.

Jestliže to zdůvodňují potřebou hlavně snižovat náklady, jejich kritici je nezřídka podezírají také z pohodlnosti, protože doba přípravy jídel se tak výrazně zkracuje.

Tajnosti na talíři

"Musíme skoncovat s tajnostmi na talíři," hřímal v parlamentu socialistický poslanec Thomas Thévenoud. "Jde o to, abychom chránili restauratéry, kteří jen neohřívají," dodal tento politik z Burgundska. Své kolegy neopomněl obohatit o recept na tradiční burgundské hovězí připravované na velmi mírném ohni.

K TÉMATU

Restaurace čekají přísné inspekce, které budou ověřovat, zda údaje na jídelních lístcích jsou pravdivé. Podnikům hrozí v případě snahy o podvod přísné pokuty.

Označení není v zemi žádnou novinkou. Přišly s ním restaurace vyznávající poctivou a tradiční kuchyni, ale doposud bylo dobrovolné. Tak to také chtěla nechat vláda, ale poslanci nesouhlasili.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...