Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Trik s 0,47 litru piva hospodu U Pinkasů od pokuty za podmíru neuchránil

Takové pivo dostanete U Pinkasů. Na  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Takové pivo dostanete U Pinkasů. Na | foto: Michaela Černá, Lidovky.cz

PRAHA Server Lidovky.cz v pondělí upozornil na trik pivnice U Pinkasů. Jako velké pivo nabízejí 0,47 litru. Česká obchodní inspekce přitom zjistila, že čepují ještě méně a pokutovala je za porušení poctivosti prodeje.

Jak inspekce pivnice kontroluje? A co mohou podniknout zákazníci, když se cítí ošizení? Radí Denis Gaidoš, mluvčí České obchodní inspekce.

Lidovky.cz: Jak vypadá ideální pivo?
Vypadá tak, že hladina piva je po opadnutí pěny na rysce. To je správná míra.

Lidovky.cz: Jak si to ale zákazník ohlídá, když pivnice nabízejí míru 0,47 litru do půllitrových sklenic? Tam není možnost to kontrolovat podle rysky...
Je tu možnost. Stejně tak, když si dáte panáka alkoholu, tak je vám nalit nejdříve do odměrné skleničky, až pak je přelit do sklenice. Pokud prodejce deklaruje míru piva 0,47 litru a uvede ji v nápojovém lístku, má spotřebitel podle zákona o ochraně spotřebitele právo požádat o přeměření v ověřeném měřidle. To mu musí být umožněno. To znamená, že v takové pivnici musí mít ověřené měřidlo na 0,47 litru.

Jak vypadá velké pivo podle Pinkasů?

Lidovky.cz: Jak si vysvětlujete krok pivnic zavést míru piva 0,47 litru?
Pokud se ptáte na můj osobní názor, tak jsem zaznamenal i opačný krok, kdy pivovar čepoval 0,6. To byl marketingový tah. Tohle může být dáno třeba ekonomickou krizí. Asi se snaží ušetřit, nevím ale, jestli ta úspora je taková. Nevím... Neumím si to vysvětlit a jako pivaře mě to samotného překvapuje. Nechápu, co je k tomu vede.

Lidovky.cz: Není to jen pojistka hospodských, kteří točí podmíru a když si hosté stěžují, upozorní je na to, že po rysku točit nemusí?
Není, protože spotřebitel ví, že může požádat o přeměření, takže ten hospodský z toho není venku. Doporučuji, pokud se host cítí být šizen a nemůže uplatnit svá práva spotřebitele, aby se takovému podniku příště vyhnul.

Lidovky.cz: Co inspekce v pivnicích a hospodách kontroluje?
U piva kontrolujeme poctivost prodeje, to znamená správnou míru, neuvedení ceny nebo to, že cena neodpovídá údajům na nápojovém lístku. Způsob načepování či čistotu trubek už řeší Česká potravinářská inspekce a hygiena.

Lidovky.cz: Jak to obecně s českými hospodami vypadá? Šidí hospodští?
Hospody samozřejmě kontrolujeme, je to součástí i sezónních kontrol, kdy se zaměřujeme na zahrádky. Můžu říct, že nedodržení správné míry, nejen u piva, je jedním z hlavních porušení, kterých se hospodští dopouští. Nejčastěji je porušena poctivost prodeje, to je ta správná míra. Dalším je informování o ceně. Něco jiného je v nápojovém lístku a jinou cenu účtují.

Takové pivo dostanete U Pinkasů. Na

Lidovky.cz: Kdy byla ČOI naposledy U Pinkasů?
Naposledy tam ČOI byla na kontrole 14. srpna loňského roku. Byl porušen zákon o ochraně spotřebitele - poctivost prodeje, tedy správná míra. Byla udělena pokuta ve výši tři tisíce korun.

Lidovky.cz: Takže v pivnici točili podmíru?
Je to porušení poctivosti prodeje. Nedodrželi správné množství.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?