Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

TRČKA: Presíčko či kapučínko. Když číšníci používají zdrobněliny, je to katastrofa

Číšník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Číšník | foto: Shutterstock

Před časem jsme se s manželkou přestěhovali. Se slzou v oku jsme opustili rušný, tepající Karlín, novodobý ráj gastronomie, kde přibývají restaurace, bistra a kavárny jako houby po dešti a o zábavu není nouze. V rámci průzkumu okolí a mapování gastroscény nového bydliště jsem se jednoho vlahého večera ocitl v zahradní restauraci penzionu Větrník.

Chtěl jsem si dát jen něco malého k snědku a zahnat žízeň. Usadil jsem se na příjemné zahrádce a připadal jsem si jak někde na vsi. Úplný klid...

Po krátké chvilce přišel číšník, střední věk, na první pohled zkušený matador.

O tom, že tohle řemeslo dělá pěknou řádku let nebylo pochyb. Zkušeně a sám zvládal celou zahrádku a nechyběla mu přirozená elegance...

Pozoroval jsem ho se zájmem a zdálo se, že je perfektní. Pak to ale přišlo.

Mladému páru u vedlejšího stolu, který již dojedl hlavní chody předkládá znovu lístky a koncertuje: „Dáte si dezertík? Můžu nabídnout kávičku? Digestívek?“ Zpozorním. V hlavě mi okamžitě naskakuje vzpomínka na naši americkou lektorku v Culinary Institutu v New Yorku, která nás už tehdy prosila: „Nikdy nepoužívejte zdrobněliny v hovoru s dospělými!“ „A jakou máte kávu?“ ptá se mladík. „Presíčko, kapučínko nebo latté,“ pohotově sází číšník. Je to takřka učebnicový příklad plejády zdrobnělinek, lépe bych to nesvedl.

Čas od času slýchávám podobné výrazy i jinde, naše restaurace nevyjímaje. Vím, dere se to občas z pusy tak nějak samo, dobře si na to vzpomínám.

A tak jediné, co asi obsluze zbývá, je zkrátka hlídat se. No a v Pizza Nuova to mají zase o něco jednodušší, poměr dospělých a dětských hostů je pro používání zdrobnělinek velmi příznivý... ?

Filip Trčka

Filip Trčka sám sebe s nadsázkou označuje jako restauračního voyera. Ve své pracovní době (i mimo ni) chodí do restaurací Ambiente, všímá si chyb, upozorňuje na ně a pomáhá je odstraňovat. Zkušeností na to má dost – v roce 1997 nastoupil do Pasta Fresca, byl manažerem v Mánesce, později vedl servis v La Degustation Bohême Bourgeoise. Bezmála tři roky působil také v newyorské Hospodě.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.