Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Jídlo

Tip na bramborový salát, kapra v jogurtu i kachní játra. Šéfkuchař David radí, jak na štědrovečerní večeři


Radek David už v novém „dresu“ | foto: Radek David

Premium
Jak udělat kapra tak, že ho nadšeně snědí děti, a proč ho „marinovat“ v bílém jogurtu? Nechte si letos poradit od šéfkuchaře Radka Davida a připravte večeři takovou, že o ní rodina bude mluvit ještě na jaře. „Vánoce jsou pro mě nejkrásnější svátky v celém roce. Jejich atmosféra je přímo kouzelná. Děti sice odrostly, ale pořád se těší na večer, štědrovečerní večeři a neustále nakukují pod stromeček, jestli se tam už náhodou neobjevily dárky,“ říká šéfkuchař, který po 20 letech opustil restauraci La Veranda a vede kuchaře v Aramarku.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

„Ráno začínám snídaní, obvykle vánočkou nebo uzeným lososem, kterého mám velice rád. Stromeček zdobíme už pár dní předem, protože ozdobený dokáže navodit pravou předvánoční náladu. Líbí se mi, jak v noci osvětluje obývací pokoj. A zároveň neztrácíme čas zdobením na Štědrý den, který si už v klidu jen užíváme. U nás v ulici máme se sousedy zvyk, že se všichni okolo druhé hodiny odpoledne sejdeme na svařák. Pouštíme koledy, povídáme si a užíváme slavnostní chvíle,“ popisuje Radek David, jak si s rodinou užívá svátky.

Večer si s rodinou vše připraví na stůl, aby od něj v průběhu večera nemuseli vstávat. „Naneseme na něj domácí cukroví, ovoce a kastrůlky s jídlem. Začínáme houbovým kubou, pokračujeme kachními tučnými játry s karamelizovanými jablky, následuje vývar s knedlíčky a zeleninou a nakonec kuřecí řízky a smažený kapr – buď s bramborovou kaší, nebo s bramborovým salátem. Kluci přece jenom k některým jídlům ještě nedorostli a nechci je k ničemu nutit. Mám také rád si ozvláštnit tento sváteční okamžik kachními tučnými játry,“ usmívá se šéfkuchař.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se