Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový dokument prozradil, že se Snowdenem žije v Moskvě přítelkyně

Magazín

  6:00
NEW YORK/MOSKVA - K Edwardu Snowdenovi, který rozpoutal největší novodobý skandál kolem amerických bezpečnostních služeb, se v jeho moskevském exilu připojila jeho dlouholetá přítelkyně Lindsay Millsová. Vyplývá to z nově natočeného dokumentu, který měl v pátek světovou premiéru, napsala dnes agentura Reuters.

Edward Snowden. foto: Reuters

Snowden býval IT odborník pracující pro americkou Národní bezpečnostní agenturu (NSA) a zaměstnanec CIA. Tisku prozradil informace o masivním a do té chvíle před veřejností utajovaném celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb USA.

Z USA utekl přes Hongkong a nakonec se ho ujalo Rusko. Millsová, která se Snowdenem žila v době, kdy v květnu 2013 odletěl z Havaje do Hongkongu, se za ním do Moskvy přistěhovala v červenci 2014, uvedl v překvapivém odhalení dokument nazvaný Citizenfour.

ČTĚTE TAKÉ:

Záznam dvojici ukazuje při společném vaření v moskevském bytě, kde Snowden žije od doby, co dostal dočasný azyl a později tříleté povolení k pobytu. Millsová se po Snowdenově útěku a vyzrazení tisíců utajovaných dokumentů držela stranou mediálního zájmu.

Dokument Citizenfour natočila filmařka Laura Poitrasová a v pátek měl světovou premiéru na Newyorském filmovém festivalu. Soustřeďuje se v něm především na Snowdenovy napjaté dny v hongkongském hotelu a na jeho schůzky s novináři z amerického listu Washington Post a britského Guardianu, kterým se chystal prozradit podrobnosti o programech NSA.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!