Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel herec Karel Urbánek, horlivý příslušník VB z oblíbeného seriálu Chalupáři. Bylo mu 91 let

Magazín

  17:51
Praha - Ve věku 91 let v pátek zemřel herec Karel Urbánek, oznámila Herecká asociace. Urbánek je známý jako horlivý příslušník Veřejné bezpečnosti ze seriálu Chalupáři, menší role měl i v Nemocnici na kraji města a Sanitce. V 60. a pak 90. letech se věnoval oživování starých pražských kabaretů. V roce 1999 dostal Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Jako herec a režisér působil zejména v divadle a také v rozhlasu.

Karel Urbánek foto: Česká televize

Urbánek se narodil 13. února 1930 v Praze, většinu dětství strávil v Hradci Králové. Po studiu herectví na DAMU nastoupil do Východočeského divadla v Pardubicích, kde vynikl v rolích milovníků. V pardubickém angažmá tehdy poznal svoji první ženu Naďu Balabánovou, herečku a zpěvačku, později známou právě pod příjmením Urbánková.

Ve věku 95 let zemřela herečka Božena Böhmová, zahrála si třeba v Chalupářích nebo Ženě za pultem

V roce 1960 odešel Urbánek do Prahy a zakotvil v divadélku Paravan, v jednom z tehdejších divadel malých forem, kde působili například Josef Škvorecký nebo Ivan Vyskočil. Vedle hraní tam i režíroval a autorsky se podílel na oživování starých pražských kabaretů, dokud divadlo nebylo v roce 1965 rozpuštěno.

V následujícím angažmá v pražském Divadle S. K. Neumanna (dnešním Divadle pod Palmovkou) setrval až do svého odchodu do důchodu začátkem 90. let. Setkal se v něm s režiséry zvučných jmen, jako byli Jan Grossman, Otomar Krejča nebo Václav Lohniský.

Jako herec i režisér působil také v rozhlasu. Velmi populární byl ve své době rozhlasový seriál Jak se máte, Vondrovi?, v němž hrál titulní roli spolu s Jiřinou Švorcovou. Pro rozhlas, divadlo i televizi také adaptoval literární předlohy. Za beletrii Vyznání o životě vydanou v 80. letech získal cenu Františka Langera za povídkovou tvorbu.

Od poloviny 60. let, kdy se usadil v Praze, se objevil ve třicítce filmových a televizních snímků. Jednu z prvních rolí dostal ve filmu Neobyčejná třída, zahrál si také v několika dalších filmech československé nové vlny. Policistu vedle Chalupářů hrál v často reprízovaných veselohrách Drahé tety a já nebo Brácha za všechny peníze, dostával i role funkcionářů. V televizních seriálech se v menších rolích objevil ještě po roce 2000 třeba v seriálu Redakce nebo Ranč U Zelené sedmy.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat