130 let
Zdevastovaný areál pivovaru Vysoké Mýto

Zdevastovaný areál pivovaru Vysoké Mýto | foto: ČTK

Další pivovar Františka Richtera má být ve Vysokém Mýtě

Pivo
  •   8:00
VYSOKÉ MÝTO - Spolumajitel několika pražských minipivovarů František Richter chystá opravu starého pivovaru ve Vysokém Mýtě a případně i zřízení pivovarnické školy.

Po obnovení výroby ve starém pivovaru poblíž centra Vysokého Mýta by v areálu mohla fungovat i škola zaměřená na pivovarnictví. Podobná v regionu zatím chybí. Podmínkou je ale získání evropské dotace na celkovou opravu objektu. „Zatím se dala do pořádku jen střecha zchátralé budovy,“ říká majitel pivovaru František Richter.

Rok 2016 byl rekordní. Přibylo 58 nových minipivovarů.

„Škola by i pro lidi mimo obor vyučovala technologie a postupy při vaření piva, zřejmě formou kurzů a seminářů. Rád bych ale dosáhl toho, že by nás nějaká odborná škola zaštiťovala a poskytovala středoškolské a vysokoškolské lektory,“ uvedl Richter. Podle něj je spojení výroby piva a školství výhodné.

Pivovar koupil v roce 2015. V Praze již provozuje Jihoměstský pivovar, Vinohradský pivovar a Pivovar u Bulovky s restauracemi. Část areálu v Mýtě by chtěl majitel přeměnit na prostory pro kulturní akce nebo na byty.

Přijdou patrioti na pivo?

Pivem plánuje zásobovat nejen vlastní restauraci v areálu, ale i další zařízení ve městě a okolí. Výstav by podle něj mohl dosáhnout zhruba 5000 hektolitrů ročně. Sází přitom na lokální patriotismus místních konzumentů.

Minipivovar Karpat vaří piva i pro Tesco v Česku.

Předchozí majitel areál vlastnil od ledna 2008, měl v plánu v něm vybudovat obytný komplex Nový pivovar. Začal s demolicí některých zchátralých budov a postavil první bytový dům, ale pak jeho stavební aktivity kvůli malému zájmu kupujících ustaly.

V roce 2012 zastupitelé města odmítli pivovar odkoupit. Místní sdružení Kujebák se v minulosti snažilo vlastníkovi zabránit v bourání budov a chtělo, aby opravil nejcennější objekty. Návrh na prohlášení pivovaru kulturní památkou však ministerstvo kultury odmítlo.

Areál pochází z let 1898 až 1900. Do první světové války vařil 20.000 hektolitrů piva ročně. Během války kvůli nedostatku surovin poklesl roční výstav na 1000 hektolitrů. V roce 1951 výroba, tehdy už lihovin, v Mýtě skončila. Později objekty sloužily jako sklady hnojiv zemědělské firmy.

Autor: ČTK